„Pomozte nám, prosím, zachránit život naší Nikolky, hledáme pro ni vhodného dárce kostní dřeně, který je v současnosti pro ni jedinou šancí na uzdravení,“ zní na sociálních síti prosba rodičů osmiměsíční holčičky, která onemocněla před několika měsíci leukémií. Léčba nezabírá, a tak je případný dárce její jedinou šancí. Třeba to můžete být právě vy, kdo pomůže! Jak se zapojit?

nikolka2

Stačí přihlásit se do registru dárců kostní dřeně a nechat si odebrat malé množství krve. Z tohoto vzorku určíme lékaři genetické znaky na bílých krvinkách (HLA) a výsledky testu vloží do databáze. Pokud zjistí, že se v základních genetických znacích předběžně shodujete s pacientem, pozvou vás na další odběr krve a provedou podrobnější krevní testy, které upřesní míru shody s pacientem a zmapují váš aktuální zdravotní stav.

Při tomto odběru krve absolvujete pohovor s lékařem nebo odborným pracovníkem registru, který vám podá všechny potřebné informace týkající se prováděných vyšetření a dalšího postupu. Jestliže se na základě krevních testů potvrdí potřebný stupeň shody mezi vámi a pacientem, budou vás kontaktovat a dohodnou s vámi termín začátku přípravy na odběr krvetvorných buněk, budete-li souhlasit.

Pravděpodobnost, že bude registrovaný vybrán jako vhodný dárce, není velká. V registru můžete být evidováni řadu let, než se najde pacient, který s vámi bude mít shodné znaky v systému HLA. Nemusí k tomu dojít ale nikdy. Vaše rozhodnutí, stát se dárcem krvetvorných buněk, ovšem zvyšuje naději na záchranu lidského života. Nejen toho Nikolčina.

nikolka1

Zdroj foto: FacebookNikolka hledá dárce kostní dřeně

Podmínky pro vstup do registru dárců kostní dřeně:

  • věk od 18 do 40 let věku (evidence v databázi registru do 55 let věku dárce)
  • ochota pomoci jakémukoli pacientovi nejen z ČR, ale i ze zahraničí
  • hmotnost více než 50 kg
  • výborný zdravotní stav (žádné závažné onemocnění - ani v minulosti)
  • bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)
  • ochota podstoupit odběry krve a případná další vyšetření
  • ochota věnovat svůj čas a pohodlí
  • veřejné zdravotní pojištění platné v ČR

Dárcovství kostní dřeně je dobrovolné, bezplatné a anonymní.

Reklama