Někdo chodí do práce s nadšením, jiný proklíná každé pondělí. Chtělo by se říct, že je jen na nás, jak si to zařídíme. Jenže ne vždy jde v první řadě o to, co nás baví. Vanda (34) kvůli tomu považuje svého manžela za sobce.

„Před půl rokem se nám narodilo druhé dítě, takže jsem teď s nimi doma. Rodičovský příspěvek sice není žádná velká sláva, ale díky Šimonovu zaměstnání jsme s penězi celkem i vycházeli. S tím je ale konec. Rozhodl se totiž, že ho práce v pojišťovně nebaví a nenaplňuje. Prý chce dělat něco užitečného, na co by mohl být hrdý. A nezůstalo jen u nápadu,“ svěřuje se Vanda, která má na manžela pořádný vztek. Svou dobře placenou pozici totiž vyměnil za práci pro humanitární organizaci.

peníze

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

„Plat sice dostává, ale je o třetinu nižší! A to už je v rodinném rozpočtu sakra znát. Neříkám, že nemáme na rohlíky, ale žijeme od výplaty k výplatě. Vůbec si nedovedu představit, co by bylo, kdyby se nám třeba porouchalo auto, nebo přestala fungovat pračka,“ přemýšlí Vanda s tím, že jí manželovo rozhodnutí připadá jako obrovská nezodpovědnost.

„Když tu nabídku dostal, probírali jsme ji ze všech stran. Na můj nesouhlas ale nakonec stejně nedal. Prý je ode mne hrozně sobecké chtít po něm, aby chodil do práce s nechutí. Ano, uznávám, má svým způsobem pravdu. Jenže život není jen o tom, co ho baví a co ne. Jednou má rodinu, tak by se měl starat, aby byla zabezpečená. Nevím, kdo z nás je tedy větší sobec,“ dodává.

Co na to její manžel Šimon (39)?

„Chápu, že s tím má Vanda problém, ale myslím si, že přece jen trochu přehání. Tak se zkrátka uskrovníme, no. Někteří lidé jsou na tom finančně mnohem hůř.  Nepojedeme na dovolenou k moři, ale uděláme si hezký týden pod stanem na Šumavě, no bóže. A děti taky nepotřebují tolik zbytečností. Navíc, než půjdou do školy, bude vydělávat i ona. Já tohle místo zkrátka musel vzít, i když je mizerně placené. Konečně mám pocit, že dělám něco důležitého, na čem skutečně záleží. Nechci v důchodu jen trapně krčit rameny při otázce, co po mně zůstalo.“

Čtěte také:

Reklama