Včerejší vinné soutěže se zúčastnilo celkem 188 z vás a necelá polovina odpověděla správně. Přívlastková vína jsou taková, která obsahují minimálně 19° přírodní cukernatosti. To znamená, že na kilo hroznů je v nich od přírody 19g cukru. Není úplně jednoduché vypěstovat u nás taková vína, ještě složitější je z nich potom udělat kvalitní mok.

Ono je to vlastně celé už dnes taková alchymie. Víno se prakticky všude zpracovává metodou řízeného kvašení (za stálé, uměle udržované teploty) a většinou se používají nerezové tanky (krom vinných specialit z dubových sudů).

Se správnou odpovědí jsme vylosovali nick Aludnev, kterému tímto gratuluji. Aludnev sice napsala i vína nepřívlastková, ale ve správném pořadí, takže cena může být udělena.

Přišlo i několik vyčerpávajících odpovědí, z nichž nejlepší asi poslala Handa, takže ji zde pro poučení všech uvádím a připisuji jí 30 bodů do soutěže (jen si nejsem jist tím mrazem, možná je to o jeden méně):

Kabinet - vyrábí se z hroznů, které dosáhly nejméně 19 stupňů cukernatosti. Pozdní sběr - vyrábí se z hroznů, které dosáhly nejméně 21 stupňů cukernatosti. Výběr z hroznů - vyrábí se z hroznů, které dosáhly nejméně 24 stupňů přírodní cukernatosti. Většinou těžké víno s větším obsahem alkoholu, vhodné k slavnostní příležitosti. Výběr z bobulí - výběr bobulí, které dosáhly nejméně 27 stupňů přírodní cukernatosti. Vysoce aromatická, většinou úžasná vína. Hrozny, které v dlouhém teplém podzimu visí na keřích, zvolna vysychají, a v bobulích zůstává pouze koncentrovaná šťáva. Výběr z cibéb - víno vyrobené z hroznů napadených ušlechtilou plísní šedou, nebo z přezrálých bobulí, které dosáhly cukernatosti nejméně 32 stupňů. Tato plíseň spotřebuje větší část vody obsažené v bobulích a ty se pak pečlivým ručním výběrem sklízí. Ledové víno - vyrábí se z hroznů sklizených při teplotách -7 °C a nižších. Hrozny zůstávají v průběhu sklizně a zpracování zmrazeny. Získaný mošt musí vykazovat nejméně 27 stupňů přírodní cukernatosti. Je vhodné pro slavnostní příležitosti. Slámové víno - vyrábí se z pečlivě vybraných hroznů, které byly před zpracováním skladovány na slámě či rákosu nebo byly zavěšeny ve větraném prostoru alespoň tři měsíce. Získaný mošt musí vykazovat nejméně 27 stupňů přírodní cukernatosti. Po celou dobu dochází k odpařování vody z bobulí, v závěru jsou podobné rozinkám. Na zdraví připíjí Handa.

Reklama