V pondělí, v 07:00 SELČ, byl po 34 dnech ozbrojeného konfliktu mezi hnutím Hizballáh a Izraelem vyhlášen klid zbraní. Generální tajemník OSN Kofi Annan potvrdil, že příměří je až na výjimky dodržováno. Ještě téhož dne šajch Hasan Nasralláh, vůdce Hizballáhu, v televizním projevu prohlásil, že bojovníci hnutí dosáhli historického vítězství nad Izraelem. Americký prezident George Bush se naopak na tiskové konferenci v pondělí vyjádřil, že Hizballáh, podle něj spolu se Sýrií a Íránem hlavní viník utrpení libanonského lidu, utrpěl porážku v konfliktu. Jeden z íránských duchovních vůdců Chátámí řekl: "Gratuluji Hizballáhu k vítězství, které bylo vítězstvím islámu. Pro Ameriku i sionistický režim (Izrael) to byla ostudná porážka." A Izraelský premiér Ehud Olmert byl v Knessetu - izraelském parlamentu - obviněn pravicovou opozicí s přílišné umírněnosti a váhavosti jak v době bojů, tak nyní. Syrský prezident Bašár Asad prohlásil: "Blízký východ, v nějž doufali Američané, se stal iluzí," a označil za vítěze Hizballáh. Kdo tedy vlastně vyhrál válku?

Odpověď na tuto otázku není ani v nejmenším jednoduchá - a to především proto, že válka ještě vlastně neskončila. Křehké příměří, stejně jako možné zisky obou stran, závisí do značné míry na právě probíhajících jednáních. Pojďme si tedy ve stručnosti zrekapitulovat, co se vlastně teď v Libanonu odehrává.

Stažení izraelských vojsk
Izraelská vojska se v době bojů dostala až k řece Litání - hranici, u které už ofenzivu do Libanonu přerušil Izrael několikrát. Z této oblasti se nyní vojska stahují, především proto, aby se vyhnula zbytečným konfliktům s Libanonci, navracejícími se do svých domovů, ale také proto, aby nebyla snadným terčem pro bojovníky Hizballáhu, kteří se nyní, po přerušení náletů, v oblasti bez problémů pohybují. Izraelci přitom povolili svým vojskům boj v obraně, takže čas od času dochází k přestřelkám. Obecně je ale příměří zatím respektováno. Izrael ovšem nadále udržuje vzdušnou a námořní blokádu Libanonu. Bude prý platit do té doby, dokud se nepodaří zabránit pašování zbraní Hizballáhu. Jednotkám OSN chtějí Izraelci předat území do konce týdne, pokud ovšem do té doby modré přilby do oblasti dorazí. Do konce příštího týdne pak má opustit Libanon všech cca třicet tisíc izraelských vojáků.

Co na to Nasralláh?
Hasan Nasralláh se stal pro většinu arabských muslimů národním hrdinou a přemožitelem západního "satana". V pondělním projevu přislíbil Libanoncům pomoc při obnově jejich zničených domovů. Libanonská armáda sice hodlá do konce tohoto týdne rozmístit na jihu země poblíž řeky Litání patnáct tisíc vojáků, ale odzbrojovat Hizballáh podle ministra obrany Eliase Murra nebude. Rezoluce Rady bezpečnosti OSN přitom počítá s odzbrojením Hizballáhu. Na jihu Libanonu mají být v budoucnu jedinými ozbrojenými složkami vojáci Libanonu a OSN. Arabský list Al-Haját ale napsal, že libanonská vláda jedná o tom, zda přistoupí na kompromis, který umožní Hizballáhu ponechat si zbraně ukryté jižně od Litání. To by znamenalo porušení rezoluce. Nasralláh prohlásil, že otázka stažení bojovníků z jihu Libanonu a jejich odzbrojení nemůže být "řešena ve spěchu a pod tlakem, nýbrž dialogem mezi Libanonci".

Kdy dorazí modré přilby?
Původní předpoklad izraelského listu Haarec o tom, že předsunutá jednotka sil OSN by měla na místo dorazit do 24 až 48 hodin, se nenaplnil. Šéf mírových operací OSN Jean-Marie Guéhenno prohlásil, že první vojáci nové jednotky dorazí do Libanonu do deseti dnů. Celá operace přitom vázne na politickém rozhodování v zemích, které mají jednotky vyslat. Například Německo váhá, zda by bylo vůbec vhodné se vzhledem k historické tragédii holocaustu mise zúčastnit. Mohlo by totiž dojít k tomu, že by jednotky OSN musely střílet i na Izraelce, a toho se Němci obávají. Dosavadní velitel jednotek UNIFIL v Libanonu Alain Pellegrini předpokládá, že rozmístění patnácti tisíců modrých přileb v Libanonu může trvat až rok. Řekl: "Dívám se na věci s odstupem a obavami. Je třeba, aby příměří vydrželo dostatečně dlouho, což není jisté. Situace je velmi křehká a tak to po určitý čas zůstane. Ještě jsme se z toho nedostali." Podle rezoluce OSN má kontingent OSN sloužit v jižním Libanonu nejméně do 31. srpna 2007.

Pomoc pro Libanon
Švédsko začalo organizovat humanitární pomoc pro Libanon a pozvalo přes šedesát zemí a mezinárodních humanitárních organizací na dárcovskou konferenci, která se má konat 31. srpna ve Stockholmu. Zúčastnit se mají Spojené státy, Francie, Německo, Norsko a Japonsko. Pozvání dostaly také státy Perského zálivu, ovšem nikoliv Izrael. Cílem konference je získat finance pro obnovu libanonského území poničeného válkou a pro pomoc lidem, kteří přišli o své domovy.

George Bush si přihřívá polívčičku
George Bush neopoměl varovat před nebezpečím, které by v podobné situaci představovaly jaderné zbraně v rukou Íránu a zdůraznil, že konflikt vnímá jako součást širšího boje svobody proti teroru. Zároveň dodal, že udržení příměří momentálně závisí především na jednání Hizballáhu - pokud se tento odmítne odzbrojit, je možné, že konflikt vypukne znovu. Podobný postoj zaujímá i Izrael - Ehud Olmert označil boj s vůdci Hizballáhu za morální právo svého státu. "Neutečou nám. Budeme je pronásledovat kamkoli, ve kterýkoli čas. O svolení k tomu se nikoho doprošovat nebudeme," řekl. Zároveň přiznal, že Izrael udělal během války chyby a přijal za ně odpovědnost.

A kdo tedy zvítězil?
Celkově si boje, trvající čtyřiatřicet dní, vyžádaly na 1100 mrtvých na libanonské straně a pouze 151 na straně Izraele, přičemž 110 z toho bylo vojáků. Atmosféra v Izraeli však není radostná. "Olmert začal tuto válku s téměř celonárodní podporou," řekl Jossi Klein Halevi z jeruzalémského expertního střediska, ale zároveň dodal: "Končí však válku s roztřepeným a poraněným národem, který se cítí být bez vůdce." "Nevyhráli jsme," napsal Nahum Barnea v jednom z nejčtenějších listů Jediot Achronot. "Vyhlášení příměří umožní, aby začala válka proti Židům." Až doposud Izrael ve válkách, které vedl, přesvědčivě vyhrával. Podle slov samotných Izraelců především proto, že neměl jinou možnost - porážka by totiž znamenala jeho zánik. Tentokrát však vítězství není vůbec jednoznačné. Hizballáh dokázal přes měsíc ostřelovat izraelská města raketami a donutil statisíce Izraelců, aby se stali uprchlíky ve vlastní zemi. Kladl tuhý odpor izraelské armádě a zejména protitankovými střelami jí působil velké ztráty. Propuštění dvou vojáků, unesených 12.července, dosaženo nebylo. Hizballáh nebyl ani zničen a zatím stále ani odzbrojen. Premiér Ehud Olmert i ministr obrany Amire Perece ztratili podporu a důvěru svého lidu. A nikdo netuší, jak se bude situace vyvíjet dál...

Domníváte se, že v konfliktu zvítězil Hizballáh? Že Izrael neměl boje ukončovat? Že přílišná smířlivost a mezinárodní tlak přinesly vítězství teroristům? Nebo Izrael dokázal, co potřeboval, a bylo na čase, aby se stáhl? Nebo si myslíte, že vítězem válek je vždy jen smrt a nikdy lidé? A jak se, podle Vás, bude situace vyvíjet dál?

Reklama