Dobrého dne přeji, milé ženy-in :).

Tak tu máme vyhodnocení naší včerejší chytákové soutěže. Hodně z Vás mělo pocit, že otázka vlastně vůbec žádný chyták nebyla. Je mi líto, ale byla :).

Nápovědou Vám mohla být skutečnost, že jsme si povídali mimo jiné i o cestování v čase. A takový cestovatel v čase, když se chce někam dostat, musí nastavit přesné datum. A kdybyste na svém stroji nastavili 6. 7. 1415 a doufali, že dorazíte přesně na popravu Jana Husa, mýlili byste se.

Od roku 1582, tedy více než století po popravě Jana Husa, totiž používáme gregoriánský kalendář, který je oproti juliánskému, platnému v roce 1415, už o 13 dní posunut. Jan Hus byl ovšem upálen 6. 7. 1415 podle juliánského kalendáře! Památku jeho smrti proto ve skutečnosti slavíme o 13 dní dříve, než skutečně zemřel! Pokud bychom na jeho popravu chtěli přicestovat podle kalendáře gregoriánského - tedy toho našeho - museli bychom si na stroji času nastavit 19. 7. 1415!

A teď aby nevznikly spory, že stroj času by s takovým přepočtem přece počítal - otázka přesně zněla: Který den bychom si správně měli připomínat upálení Jana Husa? (datum) 

A správná odpověď v podání vítězky: 19. 7. Odůvodnění: 6. července roku 1415 byl upálen, 1582 změna kalendáře na gregoriánský. V dnešní době je rozdíl mezi kalendářem juliánským a gregoriánským 13 dní. Takže 6. 7. + 13 =19. 7.

No a na závěr trocha statistiky - odpovědělo Vás více než sto a z toho jen čtyři správně :) Většina těch, které dumaly nad chytákem, vymýšlely souvislosti s upálením Jana Palacha. Nejzajímavější a svým způsobem ještě oprávněnou myšlenkou byl požadavek připomínat si Husovo upálení 5. 7., tedy v předvečer události - tento zvyk je běžný v židovské, ale například i v pravoslavné tradici, ovšem i tak, správně byste tedy měly uvést 18. 7. :) Pak bych Vaši odpověď hodnotila jako správnou.

A taď už jméno vítězky - stává se jí Gwendy! Gratulujeme :).

Ostatním děkuji za účast. A na zítra pro Vás připravím článeček o juliánském kalendáři :).

Reklama