Máme tu pondělní dopoledne, milé ženy-in, a s ním i vyhodnocení víkendové soutěže. Nebyla jednoduchá, ale ani přehnaně těžká, což ukazuje více než sedmdesátka správných odpovědí z necelé stovky soutěžících.

V meteorologii se zkrátka celkem vyznáte :).

A teď už odpověď v podání vítězky (byla vybrána losem, stačily i odpovědi méně podrobné):

Aneroid - je měřidlo atmosférického tlaku (tlaku vzduchu); vypadá jako tenkostěnná kovová krabička, která se působením atmosférického tlaku více nebo méně promáčkne; velikost promáčknutí je přenášena na ručičku ukazující velikost tlaku na stupnici.

Pyrometr - je bezdotykový teploměr, který určuje teplotu měřeného tělesa z teplotního záření; měří se jim převážně teploty v rozsahu -50 °C až +3500 °C.

Barograf - je měřicí přístroj - měřidlo atmosférického tlaku (tlaku vzduchu), schopné zaznamenávat průběh tlaku během dne; tím se liší od barometru a aneroidu, které ukazují jen aktuální hodnotu atmosférického tlaku.

Sixův teploměr – jedná se o trubici zahnutou do tvaru U, kde je každé rameno opatřeno vlastní stupnicí; rtuťový sloupec, ukazující na obou stranách současnou teplotu, má pouze za úkol posunovat indexy, které slouží k zaznamenávání extrémních poloh (maximální a minimální teploty).

Pyranometr - je přístroj pro měření globálního slunečního záření, někdy označovaný jako solarimetr, obvykle využívá termoelektrický princip.

Šťastnou držitelkou hydratačního krému L'Oréal Pure Zone se stává kominíček.

Gratulujeme a všem děkujeme za účast :). Snad se na Vás ostatní štěstí usměje příště :).