Tak Vás matematika pěkně potrápila, milé ženy-in. Nás zase potrápily počítače. Ale nakonec jsme se výsledků dobraly na obou stranách. Vítězkou se za nesmírné úsilí a trpělivost stává Heisy. Gratulujeme a posíláme knihu Máš Filipa? od nakladatelství Computer Press!

A tady jsou soutěžní úlohy, ať můžete potrápit třeba Vaše děti:

1. V kleci je několik králíků a bažantů. Dohromady mají 35 hlav a 94 nohy. Kolik je králíků a kolik bažantů?

2. Osobní automobil Mercedes s ožralým fotbalovým reprezentantem vyjede v čase T=0 z Prahy k hraničnímu přechodu Rozvadov. V čase T+40 min. vyjede z Rozvadova Audi A8 vezoucí ministra. Mercedes se pohybuje průměrnou rychlostí 160km/h a Audi 145km/h. Mercedes musí třikrát zastavit policejní kontrole. Policisté požadují úplatek, protože řidič překročil rychlost jízdy. Jednu minutu trvá předání úplatku a tři minuty vyhledání a podepsání plakátu pro policistova syna. Vlivy zrychlení a zpomalení za a před policejní hlídkou zanedbejte. Audi nezastavuje, a to ani na semaforech. Za jak dlouho se oba vozy setkají v rozestavěném úseku dálnice u Plzně, kde je vadné dopravní značení?
(Pomůcka: Z Prahy do Plzně je to 90km a z Plzně na Rozvadov 60km).

3.
Vyletělo zrána několik včel,
nasbírat nektar, zlatý pel.
Tisícem vůní jaro hýří,
za kterou včelky míří?

Pětina z nich si našla hned
podmanivý jasmínový květ.
Kadamba zvábila plnou třetinu
včel na připravenou hostinu.

Když třemi pak znásobíš
rozdíl skupin, jež sedly již,
máš počet včel, jež sad láká
raději než mrzutého čmeláka

Poslední včelka zbývá právě,
vybere si snad chudobku v trávě
nebo růžové krajkoví jabloně.

A nyní již řekni rozhodně,
kolik těch včel celkem je.
Sečti je, roztomilá krasavice,
třeba zítra už nepřiletí více.

4. Počtář spočítal, že stádo, které zrovna vedl pastýř na pastvu, čítalo sedmdesát kusů. Ptal se pastýře, jak velkou část dobytka žene ze svého početného stáda. Pastýř odpověděl: ,,Vedu na pastvu dvě třetiny z třetiny stáda, které mi bylo svěřeno." Vypočtěte kolik kusů čítalo celé stádo.

A správná řešení:

1/ 12 králíků a 23 bažantů
2/ 15 včel
3/ nepotkají se v rozestavěném úseku dálnice u Plzně (uznávali jsme i uvedení přesných časů dojezdu k rozestavěnému úseku).
4/ celé stádo čítalo 315 kusů dobytka

Reklama