Noviny přinesly zprávu: Na Floridě byla popravena Aileen Wuornosová, žena, která zabila několik lidí. Skutečné pozadí této události přináší ve filmu Zrůda debutující americká režisérka Patty Jenkinsová. Setkávají se v něm dvě ztracené existence, žena, jež se živí prostitucí, a zmatená dívka, outsaiderka, která má homosexuální sklony. Jejich setkání je osudové. Jejich snaha najít společné štěstí je předem odsouzena k neúspěchu.

Režisérka vylíčila milostný příběh dvou ztracených bytostí, které přes svojí podivnost touží po lásce: Aileen (Charlize Theronová), bývalé prostitutky, a Selby Wallové (Christina Ricci), kterou rodiče pošlou k tetě na Floridu, aby se "vyléčila ze své homosexuality". Zoufalá Aileen pomýšlí na sebevraždu. V baru pozná Selby a zamiluje se do ni. Kvůli ní pokračuje v prostituci. To v ní však živí zuřivost, která vyvrcholí několika brutálními vraždami. Média Aileen označí za první masovou vražedkyni – zrůdu.

Sociální drama zachycuje realitu, která stojí mimo zájem médií. Ukazuje lidi, kteří nikoho nezajímají. Velmi sugestivní je scéna, když nešťastná Aileen hledá pomoc u sociálních pracovnic. Tyto přemýšlejí jen v předem nalinkovaných situacích, nejsou ochotny přijmout ženiny snahy napravit se. Setkává se zde jen s opovržením a nepochopením. Její reakce jsou jenom výkřikem nemocné duše. A právě – jen a jen v momentě zkratu se stává pro společnost zajímavou. Je zrůdou, o které se píše na prvních stránkách novin. Pravdou je, že zrůdný je systém, jehož produktem jsou i hrdinky filmového příběhu Zrůda. I když jsou to ženy, které mají velmi těžko přijatelné postoje, chceme, aby jim to vyšlo. Jsou obě poněkud asociální, ale režisérka je chce představit tak, aby jim divák fandil.

Film je i scenáristickým debutem režisérky Jenkinsové. Zrůda je burcující a komplikovaný stejně jako jeho neblaze proslulá antihrdinka. Připomíná nekompromisní filmy – tzv. studené, tvrdé nekonvenční americké filmy 60. a 70. let., filmy jako: Chladnokrevně, Badlands, The Executioner´s Song a Dead Man Walking. Poskytuje objektivní pohled na vražedkyni i na společnost, ve které žije, a přitom dosahuje jisté empatie. Stejně jako ve vzpomínaných filmech, tak i film Zrůda se natáčel na mnoha místech, kde Wuornosová v letech 1989 až 1990 své skutky skutečně páchala.

Klíčem k úspěchu tohoto filmu byl skvělý herecký výkon Charlize Theronové, odvážné a krásné herečky, známé z filmů: Pravidla moštárny, Ďáblův advokát a Loupež po italsku. Theronová, která začínala kariéru jako modelka v rodné Jižní Africe, přibrala téměř patnáct kilogramů, aby Aileen mohla hrát. Velkou roli v její přeměně sehrálo úsilí umělecké maskérky Toni G., kterou doporučil legendární mistr speciálních efektů a maskérského umění Rick Baker, s nímž pracovala mimo jiné na filmech: Grinch (Ron Howard) a Planeta opic (Tim Burton). Theronová pro reálné naplnění své role obětovala mnoho: přibrala 15 kg a vskutku nechala ze sebe udělat velmi nepůvabnou osobu. Charlize Theronová za tuto roli obdržela v loňském roce cenu Americké filmové akademie – OSCAR – za nejlepší ženský herecký výkon. Brilantní výkon předvedla i Christina Ricci, která je skvělou partnerkou titulní hrdinky.

Mnoho filmových kritiků se přiklání k názoru, že zde nejde už o herecký výkon, ale o "vtělení se". Hereččina změna v hlase, ve způsobu chůze, bizarní změna zevnějšku: výrazný předkus, tělo obalené tukovými pneumatikami. Je to dokonalá studie lesbické vražedkyně a prostitutky, zhnusené ze svého zpackaného života. Je však přes to všechno bytost plná emocí a lásky ke své mladičké partnerce. Film plný depresivních situací nepřipomíná svou syrovostí to, že je dílem hlavně ženským. Režisérka při vypjatých scénách vražd maximálně "zahustí" atmosféru. Brutální scéna se znásilněním a první vraždou je vskutku pro slabší povahy náročná. Měla jsem taky potíže vnímat příběh naplno.

Herečka, která prošla dokonalou fyzickou i duševní proměnou, patří k nejkrásnějším americkým filmovým herečkám současnosti. Na svých webových stránkách poodhaluje svoje umělecké ambice, jež byly silné už v dětství. "Jako dítě jsem chtěla být baletkou! Od dětství jsem milovala tanec a docházela na pohybové kurzy do Johannesburgu. Když mi bylo patnáct, využila jsem příležitosti a začala pracovat v modelingu. Prorazila jsem v Miláně a agentura mě poslala natáčet reklamní spot do New Yorku. Přestože jsem měla úspěch, práce věšáku na šaty mě nudila. Znovu jsem se pustila do studia tance na Joeffry School. Baletní dráhu mi překazilo zraněné koleno.“ O své cestě k filmu říká: „Dostala jsem se k herectví náhodou.“ Jihoafričanku přistihl při hlučné hádce v bance hledač talentů a okamžitě jí nabídl roli ve filmu Drsný a drsnější. Za svůj největší úspěch považuje Charlize komedii Woodyho Allena Celebrity. Role ve snímku Pravidla moštárny jí vynesla nominaci na Oscara. Letos už konečně zlatou sošku získala! Za herecký výkon ve filmu Zrůda byla také oceněna Zlatým glóbem.

Sociální drama s kriminální záplatkou Zrůda není nijak oddechovou podívanou. Kromě napětí a strachu, plynoucího z psychologicky propracovaného profilu vražedkyně je možné, že diváka zahltí velké množství negativizmu, špíny a skepse. Upozorňuji, že přihlížející divák bude muset při sledování tohoto filmu sáhnout až na dno své tolerance.    

   
Reklama