A je to tady! Kdo včera vsadil na to, že daňová pseudoreforma z dílny ODS poslaneckou sněmovnou projde, ten vyhrál!

Do sázení se Vás pustilo přes dvě stě, správně tipovalo 46 soutěžících. Vylosovanou výherkyní, která od nás za svůj tip obdrží balzám ELSÉVE od L'Oréal Paris, je jochova. Výherkyni gratulujeme, národu kondolujeme.

Reforma nereforma
Reforma totiž většině občanů nepřinese žádné výrazné změny. Rozpočet se nezmění důchodcům ani zaměstnancům, vydělávajícím do 30 tisíc hrubého měsíčně. Sice se jim o pár korun zvýší platy, což však plně vyrovná inflace, růst cen, poplatky u lékaře a snížení nemocenské a dětských přídavků.

Komu bude hůř?
Finanční situace se zhorší těm, kteří doplatí na zvyšování regulovaného nájemného, a těm, kteří si doposud odečítali část úroků hypoték. Také lidé s nižšími platy na reformě spíše prodělají.

Jak dopadnou živnostníci?
Živnostníci skutečně budou platit daň ze superhrubé mzdy - protože však většinou odvádí státu nižší sociální pojištění, než zaměstnanec v součtu se zaměstnavatelem (sociální pojištění vlastně tvoří menší procento z jejich superhrubé mzdy), zaplatí v poměru o něco nižší daň z čistého zisku než zaměstnanci a na reformě o nějakou tu stokorunu vydělají.

Tak co, už se těšíte, až reforma vstoupí do praxe?

Reklama