Lavina extra bodů do VVS dojela do údolí... A nastal čas vyhodnotit, kdo z ní co utrhl.

Tak se nejprve pojďme podívat, jak se Vám dařilo chytat čas.

V 11:00:00 se trefily žanýsek, Vera.Macík, kwiny a Aloren.
V 16:00:00 neměl přesnou mušku nikdo, a tak čas utekl.
V 20:00:00 chytila čas Aloren.
V 23:00:00 ulovila čas ala 312.

Dalším úkolem bylo odpovědět na otázky z tradic jiných kultur:

1. Kdy (datum) začala letos Chanuka?
Na tuto otázku jsem uznávala dvě odpovědi – 4. 12. a 5. 12. Na 4. 12. totiž letos připadl 24. kislev, kdy se zapaluje první chanuková svíčka. Ale v podstatě je tento den nazýván předvečerem Chanuky, a ta je v židovských kalendářích značena až od 25. kislevu. Uznávala jsem tedy obě odpovědi.
 
2. Jaký letopočet se píše v židovském kalendáři?
5768
. Rok 5767, který některé z Vás chybně uváděly, skončil už 12. 9. 2007.

3. Kolik ramen má chanukový svícen?
I u této odpovědi jsem Vám nakonec uznala dvě varianty. Zcela korektní odpověď by byla, že chanukový svícen má osm ramen + pomocníka – svíčku, která se užívá k zapalování ostatních, ale nepočítá se mezi světla Chanuky. Jako správné jsem ale počítala i odpovědi 8 a 9.

4. Jakých je pět pilířů islámu?
Vyznání víry – šaháda, modlitby – salát (5 x denně), náboženská daň – zakát (neboli almužna), půst –saum (v měsíci Ramadánu) a pouť – hadž (či hadždž).

5. Co je to hadž?
Pouť. Odpověď jste samozřejmě mohly upřesnit a napsat, pro jakou konkrétní pouť se tento název používá. Více o ní najdete ZDE.

6. Co je to zijára?
Návštěva – tento termín označuje náhradní pouť, kterou vykonávají vyznavači Bahá’í místo hadždže. Putují do Haify, Akku a Bahdží.

Z téměř dvou set odpovědí jich byla správně méně než polovina. Šťastný los padl na Evík, která získává 3000 bodů. LudPa obdrží 2000 bodů a Jitka Malinová 1000 bodů do VVS.

A jak jste si poradily s hledáním zvířátek v lavině? Ta Vám dala pěkně zabrat. Ze 73 soutěžících nebyla správně ani jediná odpověď.

Tak se aspoň pojďme podívat, kdo se nám to přikutálel:

Ježek

Selátko

Sob (samice s mládětem)

A aby zase nevznikly diskuse, kdo byl blíž a čí odpověď byla „skoro“ správná, rozhodla jsem se tentokrát nehodnotit „blízkost“ odpovědi, ale raději přidělit nějaké body za snahu. Takže jsem losovala ze všech, které vůbec odpověděly, a třem z Vás jsem přidělila 500 bodů. Štěstí měly: hanika, vodena a katáča.

Všem účastnicím včerejšího boje v lavině děkuji a vítězkám samozřejmě gratuluji!

Reklama