Jestli vás zajímají strašidla a chtěla bystě nějaké potkat, nemusíte za nimi jezdit za hranice Česka. Stačí se vydat na Šumavu. Tady jich je podle všeho nejvíc. A před jedním z nich se všechny ostatní démonické bytosti klaní až k zemi.

Je to Swiza, krutá stařena s tváří plnou vrásek a jeleními parohy na hlavě, chodí oděna ve vlčí kůži a svým zjevem připomíná pohanskou velekněžku. Někde se jí také říká Lesní matka. Nikdo neví, jak je stará (podle některých pověstí je stará nekonečně dlouho) ani odkud přichází. Zjevuje se osamělým dřevařům nebo poutníkům a jednou za rok si vybírá svou oběť mezi hezkými chlapci či děvčaty.

Má schopnost proměnit každého, kdo se jí znelíbí, v kámen. O tom se prý na vlastní kůži měl kdysi přesvědčit jistý muž ze Žďánova, který byl dobrým křesťanem, a proto odmítl tváří v tvář tuhle démonickou ženu uctít. Proklela ho a nebožák zkameněl.

Swizu můžete potkat v hlubokých šumavských lesích, na odlehlých místech, lukách a mýtinách, na postranních cestičkách i v okolí hřbitovů. Nejraději se zjevuje v okolí Kašperských hor, kde ji potkávali již první Přemyslovci, kteří zabloudili při honech, a na samotném hradě Kašperk.

Její zjevení ale nikdy nevěští nic dobrého. Pokud se Swiza zjeví, můžeme očekávat zlé časy. Přijdou nemoci (v dobách minulých hlavně mor, neštovice apod.) nebo války. Proto můžeme doufat, že Swiza se nám ještě dlouho neukáže.

Pokud přesto doufáte v nějaké to strašidlo, Šumava vás určitě nezklame, můžete tu narazit na skřítky, obry, bludičky, ohnivé muži a nebezpečné huckaufy, kteří skáčou lidem na záda a živí se jejich strachem.

 

Reklama