Death Valley  - česky řečeno Údolí smrti. A není divu, že si tahle pustina v kalifornském pohoří vysloužila tohle jméno. Je to nejteplejší místo Severní Ameriky a jedno nejnehostinnějších na planetě. O záhady tu také není nouze.

dead valley

Kdybyste náhodou neměli o dovolené co dělat a adrenalin žďákovského mostu a gumy je vám málo, můžete si zastanovat třeba v „Průsmyku mrtvého muže“ nebo „Kaňonu vysušených kostí“ či případně zkusit slézt „Pohřební hory“.

dead valleyTo jsou překlady anglických názvů různých míst v Údolí smrti. Mimochodem své kabelce tak také říkám, a vím proč. :-)

Je to místo, kde se balvany samy pohybují a zanechávají za sebou stopy v písku. Kde teplota přesahuje 49 stupňů a kde nikdy nevíte, co vás zlikviduje.

Najdete zde nejnižší místo a současně nejníže položený bod v Americe.  Je to jezírko nazývané Bad water, což v překladu také nezní právě turisticky. „Špatná voda“.

Death Valley ale neohrožuje jen naivního turistu svou nehostinností a podivnými jevy, je hrozbou i okolním městům. Častými otřesy půdy je nebezpečím například pro Los Angeles, San José, San Francisco a další.

Jako pozůstatek bývalých jezer, které postupně vysychaly, zde najdete  několik tajuplně vyhlížejících bahenních jam.

Například The Devil´s Golf Course. Ani tento překlad nevyzývá k bahenní koupeli. Jde o „Ďáblovo golfové hřiště“. Krystalky soli na něm vytvářejí asi 60 cm vysoké pyramidy. 

Trvale zde žijí i drobní hlodavci a hlavně přehršel různých hadů. Mezi nimi kraluje nebezpečný chřestýš rohatý.

Indiáni kmene Šošonů nazvali  tohle místo Tomeša „Hořící země“.

O hrůzách, které se tady odehrávaly a odehrávají, stále kolují doslova legendy, z nichž některé jsou zajímavé i pro vědce, protože nejde o legendy.

Kameny si tu klidně korzují sem tam

dead valley

O „chodících kamenech“ mluvili v souvislosti s Údolím smrti už indiáni, ale zájem vědců vzbudily teprve nedávno.

Balvany  skutečně pochodují přes vyprahlé dno jezera Racetrack, které je v naprosté rovině. Za nimi se táhnou viditelné brázdy.

To se prostě kámen, poměrně slušně veliký, sebere a odšourá se o několik desítek metrů jinam. Za sebou nechá kolej.  A po něm se sbalí jiný kámen a odpochoduje si opačným, směrem.

Nemožné?

Nic není nemožné, jak se zdá. Vědci se stále nemohou dohodnout, jak to kameny v Death Valley dělají, ale je jasné a prokázané, že to dělají.

Prozatím vysvětlení přes veškerou snahu nemáme, a tak nezbývá než věřit prastarým Indiánským legendám o tom, že kameny hýbe neznámá tajemná síla Země, která právě tady našla svůj domov, jako mnoho jiných mystery tvorů, bytostí a energií.

Místo je posvátné, alespoň pro Indiány. Třeba s nimi jednou budeme souhlasit.

Reklama