ptá se čtenářa s nickem monkee. Já ne, ale možná bude právě mezi vašemi chu'tovými prazážitky s z dětství. Jak je vidět, dnešní téma váš chytilo, sešla se spousta příspěvků

No jéje, aby nebyly... Kolik tu toho bylo zmíněno, tolik jsem toho okusila a mlsala. Můj bonus (místo čokolád z Tuzexu) byla neskutečně dobrá a kvalitní čokoláda ze Zory. Pracovala tam moje teta a čas od času jsme od ní dostali pozornost v podobě tabulky Rusalky, Libuše nebo Šárky (dostávala je v rámci deputátu). I obaly byly elegantní: http://www.chocolatewrappers.info/Csr/Zora/zolibus.jpg

Co jsem si kupovala sama? Z ušetřených drobných to bylo nejčastěji eskymo za padesátník nebo Lipa či čočky, ovocné i mentolové. Krabičku od Antiperlí mám někde doma uloženu dodnes, do nich jsme si jako malé ukládaly psaníčka. Pak taky frčel sojový kmen, Turmed (kdo si pamatuje krásně našlehanou medovou pěnu v čokoládě?) a malé obrázkové čokoládky (50gramové). Šumáky bývaly jako nouzovka. V bonbonech  doma panoval liberalismus, maminka měla ve zvyku na sobotní večer je koupit a poctivě nás podělit, ve výběru nám nechávala volnou ruku. Co byla taky dobrota, byla vééélká roksová lízátka. Na šířku se ani do pusy nevešla a jaké měla hezké obrázky. Není to tak dávno, co jsem si z čiré nostalgie koupila ovocné želé - citrusové plody (bývaly obalené v krystalovém cukru). To jsem si dala, bylo to chuťově něco úplně jiného, fňuk.

Když už sladkého bylo moc, koupily jsme si s kamarádkou napůl sýrové oplatky za 0,90 Kčs a na procházce je z větší části zpucovaly. Ale všechny ne! Vždycky pár zbylo pro našeho psího kamaráda Lorda.

A vzpomínky nejranější? Jedna na babičku a „její“ mejdlíčka. Ze začátku chutná, po pár hryznutích příšerná. Ale babičku jsme přece nemohly zklamat, tak se vždy statečně dohryzala do samého konce. A jako vyfintěnou princezničku si sama sebe pamatuju na nedělním špacíru s krásným tlustým červeným špalkem od tatínka v maličké ulepené pacce. Ty pozdější tenké pruhované špalky se jim už nevyrovnaly.

Chrup mám dodnes, světe div se, původní.

monkee

Milá monkee, díky za vaše vzpomínky na pamlsky z dětsví. Některé z nich si ani nevybavuji

text nebyl redakčně upraven

  • Máte také nějaké chuťové prazážitky z dětství, milé ženy-in?
  • Na jakou cukrovinku nejraději vzpomínáte? Vyrábí se dodnes? Jak vám chutná? Pamatujete si, kolik stála?
  • Dokážete si vzpomenout na nějakou podivnost, které by se dnes děti smály?
  • Co jste nejraději mlsala jako malá. Změnily se vám chutě? Jíte ráda, co jste dříve nesnášela, nebo naopak
  • Máte nějakou příhodu?
  • Co mlsají teď vaše děti? Zajímají se o to, co bylo ve vašem dětství k dostání a kolik to stálo?

Napište nám na adresu: redakce@zena-in.cz

Reklama