Tak už nám to zase začalo – věčný kolotoč školek, družin i přípravy na druhý den. Škola volá a s ní i změna režimu našich nejmenších. Končí období prázdnin a nastávají povinnosti, které budou děti plnit dobře, jen když budou mít i dostatek volného času. Ale jak s volným časem správně naložit?

Aby se dítě dobře vyvíjelo, je potřeba i v jeho volném čase nastolit určitý řád, který je podle paní Aleny Zapské z pedagogicko-psychologické poradny, stejně individuální, jako je jedinečné každé dítě.

Jak tedy vyřešit volný čas prvňáčkům?

„U prvňáčků je to trošku složitější. Děti si zvykají na úplně nové povinnosti, nový režim a nebylo by dobré je hned od začátku zahltit spoustou kroužků. Po vyučování je potřeba si odpočinout, ideální je návštěva družiny, kde si děti pohrají, jdou na procházku a ve tři hodiny jsou zase schopni soustředění na přípravu do školy. Samotná příprava by měla trvat půl hodiny, maximálně hodinu. Po té je vhodné vybrat nějaký kroužek, ale i ten by mělo dítě navštěvovat zatím jen třikrát v týdnu.“

A ti odrostlejší?

Pro starší děti už není nástup do školy takovou zátěží, takže ponecháme-li dítěti prostor na přípravu do školy, je návštěva zájmových kroužků vhodná. Avšak i tady postačí třikrát, maximálně čtyřikrát týdně. I děti potřebují prostor na seberealizaci. Také je důležité dobře rozvrhnout organizovanou a neorganizovanou činnost. I hraním vybíjené s kamarády na hřišti u domu dítě získává cenné zkušenosti - musí se aktivně podílet na programu, není jen pasivně vedeno k určité činnosti, a tím rozvíjí svou osobnost."

Jaké zaměření dítěti vybrat?

Neexistuje univerzální rada na to, jaký kroužek dítěti vybrat, zda humanitní, či sportovní. Důležité je vybírat z takových činností, pro které má dítě předpoklady. Budete-li ho nutit k něčemu, co ho nebaví, dítě bude zbytečně nešťastné a vystresované. Ale určitě by bylo vhodné nějaký kroužek najít, protože mimoškolní výchova zaplní volný čas a chrání naše děti před nepříznivým vlivem pochybných part."

Výběr zájmových kroužků i sportovních oddílů je v současné době opravdu nepřeberný. Stále fungují organizace zaměřené výhradně na činnost s dětmi – znovunavrátivší se Junák, tolik diskutovaný Pionýr, Tělovýchovná jednota i Sokol. V každém větším městě je Dům dětí a mládeže, který zpravidla úzce spolupracuje i se školami.

Existují lidové školy umění, kam zcela určitě můžete dát děti s  talentem výtvarným, hudebním i tanečním. Při městech jsou provozovány nejrůznější sportovní oddíly od fotbalistů, přes hokej, tenis a volejbal až po basketbal či plavání.

Vytáčí vás váš desetiletý kluk s věčným vysedáváním u počítače? Pošlete ho do kroužku programování, kde se vedle her naučí i spoustu zajímavých a užitečných věcí. Rozčiluje vás vaše dvanáctiletá dívenka, trávící veškerý volný čas převlékáním se z jednoho oblečení do druhého? Přihlaste ji do kroužku mladých modelek… Těžko však budete buclatou holčičku malující na vše, co jí přijde pod ruku, nutit k baletu, protože vy jste se toužila stát primabalerínou v Národním divadle. Stejně tak těžko budete nutit kluka, každý den prohánějícího merunu na hřišti a sledujícího všechna fotbalová utkání, k hodinám houslí.

Výběr jednotlivých kroužků už je tedy na vás a hlavně na vašem dítku.

Podpořte své děti v jejich zájmech, ač vám tanec u vytáhlého puberťáka přijde přinejmenším překvapivým a hokej u jemné dívky holým šílenstvím. Před tím, než je přihlásíte, se však dobře seznamte s organizací i oddílovým vedoucím, poptejte se přátel a známých na jejich zkušenosti. A když už se opravdu rozhodnou nějaký kroužek navštěvovat, vyhněte se trestům spojeným se zákazem vybraných hodin.

A nezapomeňte na to, že kdo si hraje, nezlobí...  

         
Reklama