Také neustále přemýšlíte nad tím, kde ušetřit, abyste dětem mohli koupit to či ono? Proč neušetřit na bydlení? Nesnažíme se vám teď říci, že byste se měli přestěhovat do lesní chaloupky, topit dřevem a svítit svíčkami… Bydlet se dá velmi kvalitně, dokonce nadstandardně, a navíc na tom ušetřit. Jak? Trendem budoucnosti jsou nízkoenergetické domy. To jsou takové, které spotřebovávají podstatně méně energie na vytápění ve srovnání s klasickými budovami. Jen pro srovnání – máte-li byt o rozloze 90 m2, zaplatíte ročně za vytápění kolem 21000 Kč; pořídíte-li si nízkoenergetický byt, který nabízí společnost JRD (zatím jako jediná v ČR), o stejné rozloze, zaplatíte ročně za „teplo rodinného krbu“ jen cca 6000 Kč. A to už je slušná úspora, ne?

 

Jak je možné, že nízkoenergetický byt má tak malou spotřebu? Je to tím, že splňuje velmi přísné podmínky na izolaci. Základem je tedy velmi dobrá izolace obvodového pláště domu a kvalitní okna. Byt navíc dokáže zpracovat až 90 % odpadní energie, které se jinak zbavujeme větráním. Tuto energii zpracovává centrální vzduchotechnická jednotka a rekuperační výměník (v němž se zpětně získává energie). V praxi to vypadá tak, že centrální vzduchotechnická jednotka odsává odpadní vzduch z koupelen, WC a kuchyně a přivádí jej do jednotky s rekuperačním výměníkem a následně ven z objektu. Místo něj nasává čerstvý venkovní vzduch, který je v rekuperačním výměníku předehřán odpadním vzduchem, dle potřeby dohříván a následně rozveden do jednotlivých místností malými průduchy v podlaze. V tuto chvíli jistě zajásají designérské duše, protože žádnou z místností nehyzdí radiátory.

 

Stejně jásat mohou i alergici a ty z vás, které úklid neřadí do kolonky „hobby“. Pokud totiž chcete v normálním panelákovém bytě zajistit prostředí vhodné pro alergiky, musíte neustále větrat. Tím ale vzduch v bytě, zvlášť v suchém panelákovém, ještě více vysychá, a dráždí pak sliznice, vede ke kašli a slzení očí. Otevřenými okny navíc do bytu pouštíte prach a venkovní nečistoty, takže se vysavač a prachovka stávají vašimi nerozlučnými kamarády…

I toto má ale řešení a velmi jednoduché. Nízkoenergetické byty, které nabízí společnost JRD, jsou vybaveny řízeným automatickým větráním, které neustále přivádí čerstvý vzduch do místností. Vzduch prochází skrz prachový filtr, takže snižujete i obsah prachu ve vzduchu, který dýcháte, a tím i frekvenci úklidu. Pokud máte v rodině alergika, můžete prachový filtr doplnit také pylovým, který zachytí většinu alergenních částic. Díky řízenému větrání máte po celý rok zajištěný čerstvý vzduch bez větrání a hlavně konstantní teplotu v jednotlivých místnostech.

 

Nechcete si pořizovat nízkoenergetický byt, ale stejně byste chtěli ušetřit? Vyzkoušejte naše tipy:

·         Chovejte se šetrně - ekologicky a ekonomicky.

·         Šetřete vodou. Teplou koupel si dopřávejte jen občas, raději dejte přednost sprše. Při sprchování proteče odpadem přibližně 50 l vody, zatímco koupelí spotřebujete 160 l vody.

·         Používejte úsporné spotřebiče – standardem by pro vás měly být spotřebiče energetické třídy A+, pokud se chystáte bydlet v nízkoenergetickém bytě či domě, oceníte spotřebiče s možností využití teplé vody (pračka a myčka pak nespotřebovávají tolik energie na ohřev vody).

·         Používejte úsporné osvětlení – nesviťte, pokud to není nutné, a používejte úsporné žárovky.

·         Nevětrejte zbytečně. Právě otevřeným oknem odchází nejvíce tepla. Lepší je větrat nárazově – vzduch se tak vymění rychle, na rozdíl od „větračky“ či „mikroventilace“, kdy ven vypouštíte především teplo a ne pachy.

·         Nastavte si doma teplotu o stupeň nižší, než jste zvyklí. Budete otužilejší a navíc touto malou změnou ušetříte až 8 % energie.

 

Více na www.jrd.cz