Jen si to představte, usednete ve vlaku do prázdného kupé, máte před sebou několik hodin jízdy. Když si dáváte tašku nahoru, povšimnete si knihy, kterou tam někdo zapomněl. Podíváte se na ni a zjistíte, že ta kniha tu čekala na vás, že je určena pro vás. Otevřete ji a… Žádný horor se nekoná, je to kniha z Knihotoče.

Co je to Knihotoč?
Knihotoč je hra, happening či taškařice, která podporuje putování knih mezi neviditelným okruhem čtenářů, a to s velkým, blíže neurčeným počtem knih, který se nyní počítá v tisících. Na internetu je jich evidováno přes 3.000, ale může jich putovat až 2x až 3x více, protože ne všechny jejich „kmotři“, kteří je dali do oběhu, zaznamenali. Komunikaci hráčů i knih umožňují webové stránky www.knihotoc.cz.
Cílem hry je číst knihy a pak je pouštět do Knihotoče, to znamená pustit je do světa, do oběhu, pokusit se sledovat, kudy putují, kdo je čte a co si o nich myslí. Kdo má chuť, může se navíc seznámit a navázat bližší vztahy s dalšími hráči – čtenáři. Hra je místně a časově neomezená, hráči nejsou ničím – ani věkem, limitováni.
Akci vymyslel před několika lety Američan Ron Hornbaker (www.bookcrossing.com), z USA se hra šíří po celém světě. Svou variantu má v Itálii a ve Francii (www.passe-livre.com), v Polsku, Švýcarsku nebo na Islandu. Občanské sdružení pro literaturu se připojilo k principům hry a přizpůsobilo je našim podmínkám. Český Knihotoč, který má i variantu pro děti, se rozběhl v Praze v polovině února 2004 a díky štědrým darům nakladatelů, ale i spontánní podpoře mnoha zájemců se brzy rozšířil po celé republice.

Kde můžete nalézt knihotočové knihy?
Jako útočiště pro knihy putující Knihotočem slouží řada knihoven, škol a rovněž občerstvovacích zařízení jako kavárny, čajovny, jejich seznam naleznete ZDE. Ale jinak skutečně můžete knihu nalézt kdekoliv, i na zcela nečekaných místech – na sedadle v autobuse, na lavičce, na stole v hospodě. Tak jsou tu knihy, které například neustále jezdí vlakem, některé se zase přesouvají po jedné škole – od záchodu k šatnám, od šaten k jídelně. Některé zase putují po celé republice.
Aby nám knihy nesežral červotoč, pořádá se Knihotoč.

Chcete také vypustit knihu do Knihotoče?
Máte knihy, které byste rádi vypustili do světa? Můžete mít k tomu různé důvody. Buď se domníváte, že tu určitou knihu by si mělo co nejvíce lidí přečíst. Nebo prostě víte, že nějakou knihu už nechcete, ale je dobrá na to, abyste ji vyhodili. Tak co s ní? Nalepíte na ni nálepku zvenku, kterou najdete na webových stránkách hry (viz obrázek). Pak si vymyslíte místo, kde knihu vypustíte do oběhu, a zaznamenáte ji na internetu. A pak můžete sledovat, jak se Vaše kniha točí.

A jak je to s tím krtkem a hovínkem?
Kniha O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu, od Werner Holzwarthe patří k jedné z nejoblíbenějších v této hře. Takto ji hodnotí čtenáři z Knihotoče: „...s tím názvem knihy opravdu nekecám, je to fakt sranda.“, „Vynikající, nechápu, jak jsem mohl bez této knihy vůbec existovat!“. 
A pokud byste se i vy chtěla dozvědět, jak to skutečně bylo, tak se můžete zúčastnit naší dnešní soutěže.

***soutěž***soutěž***soutěž

Jaká kniha by neměla chybět v Knihotoči?

Četly jste někdy nezapomenutelnou knihu, tu nejlepší ve svém životě? Takovou, kterou chcete doporučit i ostatním? Tak nyní můžete.

Napište do diskuse pod tento článek jednu knihu, kterou by si podle Vás měly čtenářky v každém případě přečíst, a uveďte i proč. Důležité je, abyste dobře uvedla název knihy a autora.

Každý příspěvek s doporučením bude zařazen do slosování o tři knihy pro děti od 2 do 100 let O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu od Werner Holzwarthe z nakladatelství Scientia. Soutěž bude ukončena v neděli 20. 1. 2008 o půlnoci.

 

Reklama