Když jsme si se sestřenicí, která bydlela ve vedlejším vchodě, plánovaly letní brigádu, bylo nám oběma sladkých šestnáct. Brigád bylo všude na výběr až až, ale nás zlákaly mrazírny.

Horko nám vadilo oběma stejně a řekněte samy, není to terno v parném létě zalézt si někam do chládku? Tak jsme se tam byly přihlásit a moc jsme se těšily. Radost nám trošku kalilo to, že se dělalo na dvě směny, ale v tom věku se dá zvládnout všecko.

První den bylo všecko nové a my jsme radostně přebíraly zelený hrášek, který se valil po nekonečném pásu. A co bylo pro nás trošku fujtajbl, tak zelené housenky, které využívaly své mimikry k tomu, aby splynuly s kuličkami hrášku a dostaly se až spotřebiteli na stůl:).

Měly jsme za úkol je vybírat a věřte tomu, že než jsme si na to zvykly, dost jsme se ošívaly. Jenomže vybíraly všecky ženské a byly jsme jednou na vojně, tak jsme musely válčit i s housenkami.

Není špatné proniknout do zákulisí, vůbec ne!

Od doby té brigády jsem si např. už nikdy nekoupila mražené dršťky. (Píšu o době před cca 30 lety, dneska tento artikl z trhu určitě zmizel).

Dodnes vidím krásnou okatou brigádnici Sašu, jak v jedné natažené ruce metr před sebe drží visící nazelenalou hmotu a ve vzduchu ji s výrazem nevýslovného odporu krájí na menší kousky. Smrdělo to na hony.

Ano, toto všecko se kdysi snědlo, stačilo to zmrazit :).

Brigádničily jsme už celých 14 dnů, domů chodily za tmy a nadšení pomalu utuchalo. Naše působení v místních mrazírnách ale předčasně skončilo. 

Měly jsme na starosti i výrobu mražených krémů, které automat plnil do kelímků. Sestřenice je odebírala. A poslední kelímek se jí stal osudným. Vstrčila ruku pod špici stroje v okamžiku, kdy tam měl být kelímek a ne její palec - a hloupá mašina to nepoznala.

Palec jí hrot skrz naskrz propíchl. Já se tak lekla, že jsem v tom okamžiku asi dostala angínu, jinak si to neumím vysvětlit.

Mrazírny na nás asi dost prodělaly - mně proplatily nemocenskou a daly vydělané peníze za 2 týdny, sestřenice dostala zaplacený úraz a chudák ještě dlouho chodila na rehabilitaci.

Na tuhle brigádu opravdu nikdy nezapomenu a tehdejší osazenstvo mrazíren zas naopak na nás.

Gerda


Gerdo, neumím si představit, jak po skončené pracovní době v současných teplotách vylézám z mrazínen ven. Asi bych dostala angínu hned první den ;-).

Jen na okraj. Asi si už zmražený hrášek nekoupím :-)).


Soutěž

Více info TADY.

1. soutěžní otázka: Jestliže 1 galon = 4,5 litrů, kolik mililitrů je potom v pěti galonech?

Reklama