Myslím, že velmi mladých babiček bude spíše ubývat, než přibývat. Spíše bych dnešní téma obrátila – kdo se stal později babičkou?

Nevím, jestli někdo zapisuje případy babičkovství do knihy rekordů, ale ty se musí stále častěji překonávat. Moje tchyně se například stala poprvé babičkou až v sedmdesáti! Měla ohromnou radost, že se toho ještě dožila a už si pět let „užívá“ babičkovství. Sama měla první dítě až po dvacítce a celkem porodila čtyři. Jeden kluk zemřel při autonehodě, druhý kluk je můj partner a tedy ji obdaroval vnučkou, třetí kluk pracuje jako vysokoškolský profesor a na zakládání vlastní rodiny nijak  nepomýšlí. Jediná její dcera se též jaksi vymkla přírodě a raději podlehla samotářským trendům. Jelikož ji táhne již na padesát, těžko porodí nějaké dítě.

Když proberu blízké příbuzné z jejich strany, také tam moc dětí nenajdu. Dokonce dvě  sestry tchyně zůstaly až do stáří bezdětné. Podotýkám, že bydlím v zahraničí a tam se tedy trend „mít děti až později“, dostal již daleko dříve než v Čechách. 

Pokud si vezmu mou „stranu“ – já měla první ( a dosud poslední) dítě ve třiceti,  jedna sestra ve 22 letech, druhá sestra slaví 26, ale dosud má jen partnera a psa. Tři nejbližší kamarádky rodily také poprvé po třicítce, jen jednu mohu vyzdvihnout a říct, že začala hned po škole a má dnes čtyři děti.

Mohla bych napsat i o několika kámoškách, co prostě děti nechtějí, protože jim bezdětný stav abslutně vyhovuje.
Tohle samozřejmě není jen má zkušenost, ale mnoha dalších lidí. Čas mít první dítě se posunul a s ním i babičkovství.

Vyšší věk babiček má za důsledek, že už se prostě ani neodvážím nechat tchyni na hlídání dcerku, protože sama na tom je zdravotně špatně a ani si s vnučkou nijak nehraje. Ty správné babičky na hraní a na trávení prázdnin prostě brzy odejdou...

A já se můžu těšit, že alespoň na smrtelné posteli uvidím nějaké vnouče.... ( tak si tak říkám, chci vidět vůbec nějaké vnouče? V této době mi asi postačí dcerka, co žije životem, který si sama vybere..)

Všem krásný den, přeje

Margaretka  


Milá Margaretko,
děkujeme za příspěvek a pohled z druhé strany. Posíláme za něj malý dárek: Stíny od Astor.

 

Reklama