Smích je jedna z nejúchvatnějších a nejhezčích lidských schopností. Je nakažlivý a dokáže zázraky nejen na duši, ale i po těle.


Jen si vezměte, jak čekáme, až se na nás poprvé usměje naše miminko. Jak je nám příjemné, když se usměje člověk, který jde naproti nám po ulici. A zkusili jste se někdy vy usmát jen tak na někoho, kdo vás třeba jen míjí? Neopětovat úsměv je velice těžké.

Úsměv sluší snad každému a ten, kdo se často směje, bývá i šťastnějším a zdravějším člověkem. Na jeho obličeji jsou totiž vrásky smíchu, a ty jsou oproti jiným vráskám hezké.

 

O tom, že dětský smích je zázrak sám, snad ani nikdo nepochybuje.Máme bezpočet kvalitních léků a léčebných metod i přístrojů. Jenže ta nejlevnější „medicína“ je odjakživa v každém z nás - jde o přirozenou lidskou schopnost smát se.

Smích jako pomocnou léčbu dnes doporučují dokonce takové instituce, jako je například American Cancer Cociety (Americká společnost proti rakovině).

Léčba smíchem dostala dokonce už své učené jméno. Je to gelototerapie. V nemocnici sv. Josefa v Houstonu vyprávějí sestry denně patnáct minut pacientům vtipy. Lékaři zde trvají na tom, že mají vypozorován mnohem snadnější průběh léčby i pooperačních stavů.

Čím vlastně smích léčí

Smích posiluje přirozenou obranyschopnost organismu, a tak se nepřímo podílí na procesu léčení mnoha nemocí. Má prokazatelně pozitivní vliv na dýchání, činnost svalstva, na krevní oběh i nervovou soustavu. Při každém srdečném zasmání dochází k prohloubení dechu, čímž je uvedeno do klusu srdce a puls se zvýší na 130 tepů za minutu. Stokrát se zasmát tak prý působí jako deset minut veslování. Smíchem navíc masírujeme žaludek a střevní trakt, a tak povzbuzuje i naše zažívání.
 
Dokonce už od 13. století lékaři vědí, že smích dokáže i mírnit vnímání bolesti. Nemoc v nás vzbudí negativní pocity, které naše utrpení zesílí a můžou i prodloužit trvání nemoci.

„Smích dává možnost se emočně přeladit a dopřát tak našemu organismu lepší podmínky pro léčivý proces."
Dr. Karel Nešpor


Smějí se i zvířátka?
Samozřejmě ne tak jako my, ale třeba u některých primátů, u krys a u psů byl ve skupině zjištěn podobný fyziologický proces jako u člověka, který se směje. Ačkoli pohled na tuhle opici mluví za všechny studie.


 

Deset důvodů, proč se smát


Kdo se směje, ten:

1. je zdravější

Dochází k vzestupu imunoglobulinu A, G. Zvyšuje se počet NK buněk - „přirozených zabíječů“ nádorových nebo infekcí zasažených buněk. Některé z uvedených změn přetrvávají nejméně 12 hodin po skončení smíchu.

2. je klidnější
Smích brzdí produkci hormonů (dopamin, adrenalin, kortisol), jejichž zvýšená hladina je pro stres charakteristická.

3. je sportovec
Vydatný smích dobře procvičuje bránici. Právě ona spolu s mezižeberními svaly svými záškuby stahuje plíce tak silně, že ty pak ze sebe vyrážejí vzduch rychlostí až 100 km v hodině. A tyto zrychlené dýchací procesy mají za následek lepší zásobování všech buněk organismu kyslíkem. Šest vteřin „vydatného“ smíchu je jako hodina urputného cvičení v posilovně. Minuta „normálního“ smíchu působí jako 45 minut uvolňovacích cvičení.
4. se nedusí
Při smíchu se plíce zbavují podstatně většího objemu vzduchu než za normálních okolností. To je  prospěšné při onemocnění dýchacích cest i dobrou prevencí. Smích zabírá jako lék prý i proti astmatu.
5. se uvolní
Během smíchu se uvolňují i ty svaly, které se na smíchu vůbec nepodílejí (pozor na svěrač, i to je sval). Svalové uvolnění může přetrvávat až 45 minut po skončení silnějšího smíchu.

6. nic ho nebolí
Účinek smíchu na bolest může u řady chronicky nemocných snížit spotřebu léků s řadou negativních vedlejších účinků. Se smíchem se totiž v mozku uvolní endorfin, který tlumí bolest a vyvolává příjemný pocit.
7. nezblbne
Smích podporuje lepší propojení neuronů a tím zlepšuje paměť. Navíc činnost mimických svalů při smíchu působí ochlazování žilní krve v mozku a stimuluje levou hemisféru, která řídí pravou polovinu těla a odpovídá za veškerou komunikaci člověka s okolím.
8. nezlobí
Smích uvolňuje negativní emoce jako agresi, úzkost, strach.

9. nedá zubaři práci
Při smíchu dochází i k větší produkci slin, což má blahodárné účinky na „slavné“ pH v dutině ústní.
10. je krásný
Srdečný smích procvičí obličejové svaly i svaly na šíji, což je skvělá relaxace, ale i prevence proti hlubokým vráskám.

Reklama