Toto jméno bylo dlouhá léta u nás téměř neznámé. A co vůbec znamená? To vlastně úplně přesně nebylo nikdy vysvětleno. Patřilo ale surrealistické malířce Marii Čermínové.

Marie Čermínová, tedy Toyen, nikdy o svém dětství ani rodině nemluvila. Tvrdila, že žádnou nemá a nikdy neměla. Kdo tedy byla tato tajemná umělkyně? Prozradila toho o sobě opravdu málo. Ví se, že se narodila v roce 1902 a že odešla z domova už v šestnácti letech. Z dnešního pohledu dost kruté. Toužila malovat, ale zpočátku to byl jen sen. Zjistila, že si musí nějak vydělat na živobytí i nájem. Začala tedy pracovat jako dělnice v továrně na výrobu mýdel. Byla šikovná, takže si brzy mohla dovolit začít studovat na Uměleckoprůmyslové škole. Už tehdy si její profesor Emanuel Dítě všiml zvláštního stylu malby, nebyl podle něj vůbec ženský. Toyen nesnášela rozlišování mužských a ženských rolí. A jakékoliv autority.

Čtěte také v seriálu Jany Ládyové:

 

ToyenSvé přátele si pečlivě vybírala. Byla spíše uzavřená, jen málokoho si připustila k tělu. V mládí to byla pohledná žena, i když se vůbec nesnažila působit žensky. Měla krátké vlasy a nosila výhradně kalhoty, mužskou košili, na hlavě občas nosila rádiovku. Navíc kouřila. Ve dvaceti letech předčasně ukončila studia na UMPRUM a odjela na prázdniny k Jadranu. Zde se na ostrově Korčula seznámila s malířem Jindřichem Štyrským. Bylo to osudové setkání, které ovlivnilo celý její další umělecký i soukromý život.

Spolu pak následujícího roku vstoupili do avantgardního uměleckého svazu Devětsil, v němž byla Toyen jedinou ženou. A jak vznikl tajemný pseudonym? Prý jednoho dne v kavárně na Národní třídě. Už dříve žádala své přátele, kteří jí říkali Manko, aby jí vymysleli nějaké umělecké jméno, u nějž nebude patrné, zda označuje muže, či ženu. A stále se jí nic nelíbilo. Měla před první výstavou, pod svým jménem ale vystavovat nechtěla. Autorství se připisuje Jaroslavu Seifertovi, který na Toyen vzpomíná ve své knize Všechny krásy světa (k pseudonymu se hlásí také Vítězslav Nezval či Karel Teige, všichni její obdivovatelé).

Seifert prý napsal na papír TOYEN. Nikdo spolehlivě nevysvětlil, ani on, co to vlastně znamená. Podle jedné z verzí je to zkratka francouzského slov citoyen, což znamená občan. Podle jiného vysvětlení je to přesmyčka slov „to je on“. V každém případě si toho dne Marie Čermínová změnila jméno, zrodila se TOYEN. Jméno jí plně vyhovovalo.

Se Štyrským zamířili do „mekky umělců“  - do Paříže. Pařížský pobyt se protáhl na několik let, společně se Štyrským tam vystavovali a navázali zde četná přátelství, např. se surrealistickými básníky André Bretonem a Paulem Eluardem. Pod jejich vlivem si v Paříži vytvořili svůj nový vlastní směr – artificialismus. Po návratu do Prahy pak ve třicátých letech založili surrealistickou skupinu u nás. A jaký byl soukromý vztah Štyrského a Toyen? Těžko říct. Žili a tvořili spolu, ale Toyen se vždy ohrazovala, když je někdo označoval za milence. Rozčilovalo ji to. Spekulovalo se i o jejích lesbických sklonech, ale možná šlo jen o pózu, kterou chtěla malířka šokovat.

Doba války byla pro Toyen lidsky asi jejím nejhorším obdobím. Jindřich Štýrský byl těžce nemocný a v roce 1942 zemřel. Bylo mu teprve 43 let. Odkazuje jí svou pozůstalost, kterou ona po válce odveze do Paříže. Velmi statečně se Toyen zachová vůči malíři a básníkovi Jindřichu Heislerovi, mladšímu o jedenáct let. Kvůli židovskému původu mu hrozí koncentrační tábor. Toyen ho skrývá až do konce války ve svém malém pražském bytě.

Po válce Toyen u nás opět vystavuje, ale pak v roce 1947 spolu s Heislerem odjíždějí do Paříže. Do vlasti se už nikdy nevrátili.

V začátcích jí v Paříži hodně pomohl Ferdinand Peroutka a pak i další přátelé – surrealisté. Poté, co přítel Heisler po pěti letech v devětatřiceti letech umírá, Toyen už žije sama. Do konce života. Nejdříve dlouho v levném pařížském hotelu. Pak získala byt a ateliér po André Bretonovi v rue Fontaine. Stále ale maluje, dělá koláže, ilustruje knihy, zejména pro děti. A ještě vystavuje. Začíná se ale vyhýbat společnosti, zavírá se v ateliéru, jen si občas sama vyjde na procházku do parku v centru Paříže. V roce 1980 v Paříži opuštěná umírá.

Toyen-Spící

Obraz Spící, který byl v roce 2009 vydražen za vyvolávací cenu 20 milionů Kč

Toyen nikdy nežila v přepychu, za svého života nebyla rozhodně bohatá. Přesto se ale stala nejdražší českou malířkou – ženou. Dvacet devět let po její smrti byl za vyvolávací cenu 20 milionů vydražen v aukci její obraz z roku 1937 s názvem Spící (s aukční přirážkou se suma pak vyšplhala na více než 23 miliónů Kč). V současné době je to čtvrtý nejdražší obraz vydražený obraz u nás. První příčky patří obrazům Františka Kupky.  

Čtěte také v seriálu Jany Ládyové:

Uložit

Reklama