Není to tak dávno, co jeden můj známý, tohoto času redaktor stejného internetového časopisu, skládal státní závěrečnou zkoušku. Není to rozhodně chlapec nesmělý, ale přesto mi v předvečer oné zkoušky volal, jestli bych neměla „nějaké prášky proti trémě“. Měla jsem a zkoušku udělal, ale o tom až jindy. Dnes se budeme věnovat sociální fobii.

Asi ten pocit také znáte – dlaně se vám potí, kolena se třesou, kdesi u žaludku cítíte ostré bodání a stokrát připravené věty se vypaří z hlavy jako loňský sníh. Máte dojem, že na vás každý váš strach pozná a někteří se Vám možná i potutelně vysmívají. Šaty vám najednou nesedí, jak by měly, co může, padá vám z rukou a vůbec, cítíte, že se blíží strašlivý trapas. Většina z nás tenhle pocit zažívá jen při výjimečných příležitostech – při závažných zkouškách, pracovních pohovorech nebo při setkáních s vysněným partnerem či známou osobností. Existuje ovšem jisté procento populace, které se do tohoto nepříjemného stavu dostává pokaždé, když má komunikovat s jiným člověkem a někdy dokonce i když má jen vyjít mezi lidi. Takoví lidé trpí sociální fobií.

  

Co je to sociální fobie?

Sociální fobie patří mezi takzvané úzkostné poruchy. Je to nepřiměřený až chorobný strach z kontaktu s ostatními lidmi. Může se týkat pouze specifických situací (například vystoupení na veřejnosti či telefonování) nebo se úzkost může projevovat při veškerém kontaktu s lidmi. V tomto případě sociální fobie významně omezuje studijní a pracovní uplatnění člověka i celkovou kvalitu jeho života. Lidé trpící sociální fobií mají nejčastěji mají strach z reakce ostatních lidí na svůj vzhled, charakter nebo vystupování. Bojí se odmítnutí a kritiky, i když zároveň touží udělat dobrý dojem. Jsou však přesvědčeni o tom, že se jim to nemůže podařit. Přitom nadměrná úzkost a strach často vedou k tomu, že se skutečně „ztrapní“, špatný zážitek pak vyvolává ještě větší obavy do budoucna a tak dále. Je to zkrátka začarovaný kruh.

Červená až za ušima

Sociální fobie se často pojí se specifickými tělesnými projevy, které přináší jedinci ještě větší úzkost. Patří mezi ně zejména koktání, červenání se a pocení se. Potíže nastávají také při pohledu z očí do očí – jedinci se sociální fobií se očnímu kontaktu vyhýbají a mohou pak působit na ostatní neupřímně a nedůvěryhodně. Dalšími charakteristickými projevy je třes rukou, ale také nevolnost, omdlévání nebo třeba naléhavá potřeba močit – že obzvláště poslední z uvedeného vede k nepříjemným sociálním situacím si jistě dovedete představit.

Jak na sociální fobii

Ve vážnějších případech vyžaduje léčba sociální fobie odbornou psychoterapii, v případech méně závažných si však můžeme pomoci sami. Klasické doporučení našich babiček pro případ kontaktu s někým, z koho máme trému - „představte si, že sedí na záchodě“ – všechny asi známe. Ne vždy je to ale možné. Dalším z oblíbených triků je takzvaná „technika červeného prádla“. Obléknete si červené prádlo a když se na vás žene záchvat trémy, soustředíte se na to, že ho máte na sobě a že to ostatní neví. Tyto triky ovšem zabírají jen někdy. Známý psycholog Frankl a jeho následníci proto vyvinuli techniku paradoxní intence. Jde o to, že si ještě před tím, než se do nepříjemné situace dostanete, představíte, co nejhoršího by se vám mohlo stát – přetáhnete zkrátka představu možné katastrofy až do absurdity (Budu koktat? To je málo! Pozvracím se! A taky musím omdlít! A zapomenu se obléct a přijdu úplně nahá!). Zpočátku  se obvykle dostaví silný záchvat paniky (proto by vážnější fobií trpící jedinci neměli toto cvičení provádět bez dozoru odborníka), pak ovšem absurdita situace obvykle přinese uvolnění a smích.

Trpíte také sociální fobií? Vyzkoušela jste některé z doporučovaných triků? Nebo máte sam nějaké finty, jak se zbavit úzkosti? 

S využitím knihy Jána Praška a kol. – Sociální fobie – Jak překonad nadměrný stud

Reklama