Potkáváme je v Praze nebo na jiných místech cestovního ruchu. Vídáme je ve zprávách. Už nám ani nepřipadá divné, že nosí roušky. Nemluvím o lékařích, laborantech ale o Japoncích. Lze roušku nazvat doplňkem, dokonce módním? Počkejte si.

Rouška je totiž pro Japonce zásadním společenským pravidlem. Leze na vás chřipka, jste nachlazení? Šup na ústa a nos roušku, abyste nenakazili milé spoluobčany. Jednou kýchnete bez roušky, bacily se rozletí na všechny světové strany a lehne půl města. Ale pokud máte roušku, jste ohleduplní a zabráníte epidemii. Tak nám to aspoň připadá. Ale, že smrkání je přečin, za který pomalu dostanete pohlavek a musíte jen posmrkávat, to už mi s rouškou moc neladí. A hlavně smrkat do roušky - to si ani nechci představit!

Přesto se většina neorouškovaných cizinců domnívá, že roušky jsou na chytání bacilů. Jenže dostalo se mi i jiného vysvětlení. Prý se roušky nosí kvůli alergiím na květiny a rozkvetlé stromy. Rouška je napuštěna jakousi protialergickou látkou, která zabrání opuchlosti vašeho obličeje, špatnému dýchání a slzení. Prostě se ty alergické částice do naší dýchací soustavy nedostanou. Ale stromy nekvetou celý rok...

 

Ale ani tato varianta není poslední. Prý jsou proti smogu. Ulice přecpané auty, spálený benzín. Pokud máte roušku, aspoň trochu můžete dýchat. Nebo mít aspoň ten pocit. Jenže odborníci tvrdí, že většina japonských velkých měst má kupodivu čisté ovzduší a smogu je tam pomálu.

A poslední vysvětlení - poskytla mi ho známá, co žila v Japonsku. U doktorů, laborantů nebo pracovníků, u kterých je rouška nutností jpři jejich práci je samozřejmé, proč ji majitelé nosí. A u těch ostatních? Důvod jí dodnes zřejmý není. A nejenom jí :-)

 

Takže jsme se vlastně ničeho nedobraly, milé dámy. Proč jsem ale mluvila o roušce jako módním doplňku, když ji všichni známe jen bílou a patrně i stejného vzoru a vyrobené ze stejné látky? Mladé slečny, které se chtějí líbit udělaly malou revoluci. Když roušky, tak trendy! Udělaly z nich módní hit.Mají klasické školní uniformy, ale k nim nosí roušky zdobené různými motivy, často inspirované americkými komiksy nebo seriály. A nejnakupovanější rouška tohoto týdne? Jmenuje se „Hello Kitty“. Bohužel jsem nezjistila z čeho název vznikl, ale možná vy na to přijdete vy podle obrázku. A jestli je tam vůbec napsáno "Hello Kitty". Zkuste to, i  když je to japonsky :-)

 

 

Tak co?
Líbí se vám japonské módní roušky?
Ladí ke školní uniformě?
Koupila byste je i svém dítěti?
Připadají vám zbytečné?
Myslíte, že se stanou opravdovou módou?
Kdo přeloží reklamu?