V Praze se začaly objevovat opletené a oháčkované objekty - lampy, stromy, lavičky, zastávky integrované dopravy... Několik z nich jsme pro vás vyfotili. Na svědomí je má například skupina okolo Hanky Novákové, která se věnuje Guerilla Knittingu.

Když jsem si loni na podzim při procházce Stromovkou poprvé všiml zajímavého oháčkovaného sloupku, nikdy by mě nenapadlo, že se podobné objekty v Praze rozmohou daleko více.

Oháčkovaný sloupek

Nedávno jsem opět brouzdal naší metropolí a na Čechově mostě objevil opletené lampy. Některé z nich jsem vyfotil a vy si je můžete prohlédnout...

pletenipleteni

pleteni

Cestou dál, v parku u stanice metra Malostranská, se zase objevily oháčkované či opletené stromy.

pleteni

Tak to už mě vážně zaujalo a rozhodl jsem se vyzjistit, kdo za tím vším je. V redakci jsme chvíli uvažovali nad tím, že jde nejspíš o nějakou reklamní kampaň, ale není tomu tak.

Jak jsem zjistil z několika zdrojů, oplétání a oháčkovávání běžně neoblékaných objektů se říká Guerilla Knitting (nebo též pletené graffiti). První se objevily pravděpodobně v 70. letech v USA.

Kdo ale oplétá naše hlavní město?

Okolo Guerilla Knittingu vznikla ve světě poměrně velká komunita, která se stále rozšiřuje a zakládá si různá fóra na internetových sociálních sítích. Pražské oplétání a oháčkovávání má na svědomí více skupin. Jedna z nich (asi desetičlenná se soustředí například okolo Hanky Novákové, která ale tvrdí, že zná další skupiny, které působí například na Vyšehradě. Každopádně Čechův most, respektive úplety na něm, jsou dílem právě Hančina týmu.

Dvojí Guerilla Knitting

Pletení, které je takto dáváno na obdiv, chápe jeho komunita hned dvojím způsobem. Jednak díky Guerilla Knittingu mohou vznikat opletené objekty, ale jde i o životní styl, respektive i o pouhé pletení na veřejnosti. Takže pokud jste, milé čtenářky, někdy pletly nebo háčkovaly třeba při čekání na vlak na lavičce, prováděly jste (aniž byste to nejspíš tušily) Guerilla Knitting.

Zdroje

Kam dál?

Reklama