telc

„Ty jsi ještě nebyla v Telči?“ V té otázce zazněl jasný podtext. „Tak to máš pěkné mezery ve vzdělání.“ Pravda, zastyděla jsem se. Máme hodně krásných měst, ale málokteré se může pochlubit tak unikátně zachovalým historickým jádrem, které by bylo ušetřeno socialistického „vylepšování“. A to mě přimělo k vážnému zamyšlení.

Věřím, milé čtenářky, že většina z vás už v Telči byla, a určitě se tam ráda vrátí. Pro ty z vás, které znají Telč jen z vyprávění a na její návštěvu se teprve chystají, možná přijde vhod malá pozvánka v podobě tohoto článku. Vlastně už je jen vzpomínkou na pozdně letní výlet po krásných městech Vysočiny. Po Dačicích, Jindřichově Hradci a Slavonicích jsem si Telč nechala na konec.

Telč jsem prostě musela vidět. Nejen proto, že jsem si chtěla vyplnit ony mezery ve vzdělání, nejen proto, že jsem o ní hodně slyšela a chtěla tu krásu vidět na vlastní oči, ale i proto, že podobných měst je u nás už poskrovnu.

Možná budete oponovat, ale jen si vybavte, kolik úžasných historických center ztratilo svůj původní ráz díky „socialistické“ výstavbě. Kolik náměstí zhyzdily „krabicové“, či jinak „umělecky“ pojaté obchodní domy? Kolik půvabných uliček ustoupilo plánované „modernizaci“? Kolik kašen, mariánských sloupů a sousoší vězí (v lepším případě) v lapidáriích, zatímco jejich místa zaujala parkoviště?

Vždycky, když projíždím nějakým městem, či vesničkou, které přišly o svůj půvab vinou necitlivých zásahů, vzpomenu si na Itálii. A nejen na Itálii, ale i na Německo, či severské země…Proč to jde tam a ne tady? Proč si neumíme vážit bohatství, které nám naši předkové zanechali? Copak jsme tak hloupí? Nechce se mi tomu věřit.

Naštěstí ještě máme pár měst, které můžeme obdivovat a být na ně pyšní. A Telč mezi ně rozhodně patří.

Podívejte se na tu krásu do fotogalerie

Čtěte také: