Chcete zhubnout? Pak nezapomeňte, že nejdůležitějším bodem hubnoucího programu je zdravý jídelníček, a ten začíná snídaní. „Snídaně patří mezi nejdůležitější jídla dne. Po celonočním hladovění slouží k doplnění energie, takže kdo nesnídá, bude během dopoledne více unavený a méně výkonný. Lékařské studie navíc prokazují, že u lidí, kteří nesnídají, je větší pravděpodobnost vzniku nadváhy nebo obezity,“ říká nutriční terapeutka Mgr. Karolína Hlavatá.

Lidé, kteří snídají, jsou navíc během dne aktivnější...

„Jde o to, že pokud přijmeme více kalorií a tím načerpáme potřebnou energii hned po ránu, budeme aktivnější a během dne více kalorií spálíme. Studie, kterou prováděl tým z University of Cambridge, potvrzuje, že ti, kteří začali den na lačno, byli letargičtější.

 

Častou chybou hubnoucích bývá vynechání snídaně. Mnoho lidí si myslí, že když nebudou snídat, dosáhnout vytoužené váhy. „Opak je však pravdou,“ shoduje se populární cvičitelka Hanka Kynychová s nedávno uveřejněnou studií. Během výzkumu vyšlo najevo, že ti, kteří nesnídali, vážili v průměru o 2,3 kg více než jejich vrstevníci, kteří pravidelně snídají.

 

„Princip je jednoduchý. Tělo ve spánku odpočívá a spálí veškerou energii. Pokud den začínáte navíc ranní rozcvičkou nebo běžíte na autobus, snídaně je jediným zdrojem energie, s níž tělo celé dopoledne hospodaří. Je samozřejmě dobré, pokud si dáte ke snídani něco zdravého, jako třeba celozrnné cereálie nebo sušenku BeBe Dobré ráno s jogurtem, ale obecně jakákoliv snídaně je lepší než žádná," říká Hanka Kynychová.

Studie odhadují, že jarní únava postihuje každé jaro přechodně až tři čtvrtiny populace. Proto, zvláště vtěchto dnech, je nezbytné hlídat dostatečný příjem energie. Den by měl začít vyváženou snídaní s dostatečným přísunem energie zpotravin, které obsahují především cukry (sacharidy), bílkoviny a tuky.

 

„Typickým příznakem jarní únavy je pocit psychické i fyzické vyčerpanosti. Proti jarní únavě ale můžeme úspěšně bojovat. Já například s úspěchem čelím jarní únavě dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu, otužováním a pravidelnou snídaní, která mi zajistí dostatek energie na celé dopoledne,“ svěřila se Hanka Kynychová. Pokud to počasí dopřeje, můžete vyrazit do přírody kousek za město a vychutnávat si každodenní proměny přírody.

 

5 důvodů, proč je nutné mít po ránu energii:

1)Tělo ve spánku odpočívá a spálí veškerou energii. Proto je nutné snídat.

2)Zbavte se mýtu: kdo nesnídá, zhubne. Opak je pravdou! Zhubnete pouze tak, že máte pravidelný příjem potravy, pravidelný zdroj energie!
3)Začínáte den ranní rozcvičkou? Pak právě Vy potřebujete snídat. Jiný zdroj energie zkrátka tělu nedáte…
4)Dopoledne patří k nejvýkonnější části dne. Jak po fyzické, tak po psychické stránce. Nenechme tělo strádat tím, že prvním zdrojem energie bude až oběd!
5)Snídejte, vaše mysl i tělo bude aktivnější! Pokud přijmeme více kalorií a tím načerpáme potřebnou energii hned po ránu, budeme aktivnější a během dne více kalorií spálíme a tím vlastně hubneme.

 

Nezapomeňte, že snídaně by měla hradit 20–25 % z celkového energetického příjmu. Tomu přibližně odpovídá 1500–1800 kJ, samozřejmě záleží na celkovém příjmu energie.

Náš tip na vyváženou snídani, která splňuje všechny podmínky zdravého startu do nového dne, jsou sušenky BeBe Dobré ráno, 150 ml bílého polotučného jogurtu, jablko nebo mandarinka a sklenička džusu.

 

Čtěte také...

Příjem a výdej energie

Reklama