Poslední průzkumy agentury na výzkum lidského mínění v Čechách a na Moravě ukázaly, že známé a význačné celebrity, jako je Karel Gott, Lucinka Bílá, řada našich nejoblíbenějších politiků (hlavně nejmenovat), celebrita z nejvýznačnějších Vítek Holiš - ti všichni začínají ztrácet u prostých obyčejných lidí své cenné body.

"Proč, proč asi?" ptají se půlstránkové titulky v našich objektivních denících. "Kdo je nahrazuje?" píší redaktoři, aby si hned sami odpověděli. "Jména jako Thyronx, Mira7, jess, rasputin…"

Část národa je v šoku, druhá část jásá - Internet jako médium získalo převahu. Ti nejužvaněnější z českých chatů se stávají novými celebritami.

Podívejme se, kdo jsou tyto naše nové celebrity.

Skupina odpíračů pohlaví

Jedná-li se o pány, zásadně vystupují pod dámskými jmény jako je Eliška, Bětka, Mirka, Jiřinka, Anděla. Poznáte je podle silně vulgárních výrazů a agresivních slov, které by dáma běžně nepoužila ani v řeči mluvené, natož v psaném projevu. Minimálně jedenkrát se špatně vyjádří a místo "myslela jsem" napíší "myslel jsem". Někdy pod svou dámskou přezdívkou napíší i krátkou povídku, většinou mimo téma chatu, zato silně pornografickou.

Jedná-li se o dámy "odpíračky", činí tak většinou ze studu, že se motají na chatu, kde je toliko mužská společnost. Také už udělaly zkušenost, že když se podepsaly svým jménem, okamžitě je někdo utřel a v lepším případě je nazval slepicemi.

Emotikoňáci

Jejich krédem je, o co více emotikonů nastřílím do jedné odpovědi, o to méně slov tam dám. Souvislou větu u této skupiny neočekáváme, neboť by rušila estetický záměr autora. Častými slovními výrazy těchto chatmenů jsou například OK, souhlas, h..no, ty …. (laskavý čtenář nechť si doplní sám).

Stejně typické je používání tučného písma (tzv. bold) a velkého písma (tzv. upper letters), a to zásadně v celém textu. Emotikoňáci jsou mladší věková skupina a chtějí se především zvýraznit a odlišit od té bandy pitomců, která ještě neví, jak ty nádherné emotikony dostat do textu.

Američanočesi

V každém chatu se vyskytují minimálně dva. Jedná se o jedince, kteří ač vycestovali a pravděpodobně i pracují za velkou louží delší čas, mají tak pevné pouto k rodné české hroudě, že neopomenou přispět do nejméně čtyř chatů denně, a to s frekvencí dvaceti minut jejich drahého amerického pracovního dne.

Ať je téma chatu jakékoli, připomenou všem, že zatímco oni už jsou za vodou, ostatní jsou na hlavu padlí, protože ještě žijí a volí a bydlí a pracují a flákají se v České republice.

Nesporným kladem této skupiny je, že používá slangové výrazy americké angličtiny, které se v hodinách výuky na státních jazykových školách neučily. Američanočeši tak přispívají k všeobecné vzdělanosti neameričanočeské populace.

Intelektuálové pod křídly našeho laskavého státu

Jejich příspěvky jsou dlouhé, analyticky přesné, s jasným jádrem, logickou návazností a úderným závěrem. Bohužel je vzhledem k jejich délce většina ostatních přispěvovatelů do chatu nečte. Je to škoda, mohli by se totiž o problematice něco skutečně dozvědět.

Tato skupina chatuje většinou ve své pracovní době, což je 8.00 až 15.00 u pedagogických pracovníků, 7.00 až 7.00 u lékařů a 9.00 až 14.00 u pracovníků státní správy.

Zástupci lidu

Ne, nelekejte se, jedná se pouze o ty nejlepší z nás - naše volené politické špičky. Jak již bylo řečeno, chaty na Internetu se staly tak široce populární, že neušly ani pozornosti politiků. Jejich příspěvky jsou stejně jako u intelektuálů pod křídly našeho laskavého státu dlouhé, přesné, logické a úderné. Navíc obsahují konkrétní čísla zákonů a citací z nich, které daný politik prosadil. Politici uvádějí na chatu vždy své plné jméno i funkci na naší politické scéně.

Vadou na kráse je, že jejich texty v chatech mají většinou jiný formát, také typem a velikostí písma se liší od ostatních diskutujících. Nejdříve jsme se domnívali, že se jedná o příklon k emotikoňákům. Pak jsme provedli velice interní výzkum a z důvěryhodných zdrojů jsme se dozvěděli toto. Většina asistentů našich politiků používá textový editor s nestandardním nastavením formátu, typu písma, barvy a její velikosti. Asistenti šetří čas, ulehčují si práci, a proto text, připravený v textovém editoru pomocí kláves CTRL+C a CTRL+V přenášejí do online diskuse.

Výskyt zástupců lidu na chatech je velice vzácný. O to větší jsou na ně ohlasy ostatních diskutujících.

Motto : Kdy bude v Česku demokracie? Až si přestaneme na chatech nadávat.

(Volně inspirováno webem vosanajazyku.com)

květen 2003