Vánoce jsou za námi a s nimi možná i nějaké to kilo navíc a předsevzetí do nového roku, že letos docela určitě zhubnu.  Po lenošení u televize a sladkém nicnedělání se vám nyní prohání po zádech mráz při představě nějaké drastické diety?

 

Pak vězte, že ani zázračná dieta nebude tolik účinná, pokud k ní nepřidáte nějaký sport. Neztrácejte hlavu, pokud jste už od základní školy s tělocvikem na štíru. Pro každého se najde takové cvičení, které mu vyhovuje a při kterém se cítí skvěle. Že ne?! Tak se na to pojďte s námi mrknout.

 

Než se rozhodnete strhnout své tělo v posilovně či na step aerobiku, měly byste mít na paměti, že: 

 

-          Cvičení by vás mělo vždycky bavit a uspokojovat! Děláte-li něco s odporem a největším sebezapřením, nebude ani vaše tělo toto cvičení plnohodnotně přijímat.

-          Nemůžete při prvním cvičení nasadit tu nejtěžší zátěž a domnívat se, že takto zhubnete rychleji. Musíte začít od nejlehčí zátěže a teprve postupně si přidávat. Přílišné jednorázové zatížení organismu vám spíše uškodí.

-          Důležité je vytrvat! Výsledky cvičení a vašeho snažení se nedostaví hned, ale pokud budete trénovat pravidelně, dostaví se.

-          Když už si nějaký sport vyberete a začnete s ním, snažte se nevynechávat. Choďte cvičit pravidelně. Pokud vynecháte na delší dobu, vraťte se k nižší zátěži.

-          Nejideálnější je cvičit třikrát týdně alespoň třicet minut.

 

Pryč je doba spartakiád a jednotné tělovýchovné zábavy. Výběr sportů, které můžete provozovat je vskutku nepřeberný:

 

-          Běh – zcela bez diskuze zaručený prostředek, který zničí přebytečné tuky. Můžete ho provozovat prakticky kdekoliv a nestojí vás ani korunu. Pravda, těžko se budete prodírat v teplákovce a s čelenkou přes Václavské náměstí, ale možností je přesto spousta. Avšak i běh má svá pravidla. Nesmí být příliš rychlý a ideálně by měl trvat alespoň 30 minut.

-          Aerobik – podle svého uvážení můžete zvolit druh. Od klasického, přes taneční, step až po aerobic spojený s bojovým uměním.

-          Plavání – skvělý prostředek na hubnutí a navíc nepřetěžujete klouby, neboť tělo je nadnášeno. Plaváním zvyšujete svou sílu i kondici. Můžete s ním začít v každém věku a mimo jiné je skvělé na bolavá záda. Avšak pamatujte, že plavat byste měla v ne příliš studené vodě. Pokud zvolíte příliš chladnou, tělo se brání a vytváří podkožní tuk.

-          Posilovna – pokud vás to baví, pak je toto místo přímo prošpikované nástroji na zhubnutí. Ideální je při první návštěvě požádat trenéra o správný tréninkový program.

-          Rychlá chůze – skvělá nejen na hubnutí, ale také pro vaše zdraví. Tempo byste měla nasadit zhruba 6km za hodinu a jako skvělý bonus si odšlapete také nějakou tu pomerančovou kůži. Rychlá chůze je totiž skvělý pomocník v boji s celulitidou.

-          Nevyhýbejte se ani volejbalu, košíkové, házené či jakémukoliv jinému kolektivnímu sportu, který vás baví. Choďte na jógu či břišní tance. Cvičte s gymnastickým míčem či gumou, šlapejte na kole u televize. Výběr je čistě na vás.

 

 

Zkuste také, pokud je to jen trošku možné, omezit výtah či hromadnou dopravu. Vyšlapejte schody, z tramvaje vystupte o tři zastávky dřív.

 

Pokud se vám nechce začínat samotně, nalákejte kamarádku. Kupte si permanentku, donutí vás chodit pravidelně. Investujte také do pořádného oblečení, které dobře saje pot. Myslete i na své nohy a obujte je správně zvolenou obuví.

 

Pamatujte, že ideální váhový úbytek je asi 0,5kg týdně a že, bohužel, jako první ztrácíte objem prsou.

 

V neposlední řadě berte ohled na svůj věk.  Co je vhodné pro dvacetileté, už nemusí vyhovovat starším. Po čtyřicátém roce byste neměla začínat s běháním, protože velmi namáhá klouby. Po padesátce můžete pokračovat v trénincích a sportech, tak jak jste zvyklá, avšak chystáte-li se teprve začít, berte ohled na svůj zdravotní stav. Popřípadě se o vhodnosti cvičení poraďte s lékařem.

 

Držíme Vám palce, ať se sport, pokud se tak ještě nestalo, stane vaším koníčkem a vězte, že nejen shodíte nějaké to kilo, ale zároveň snižujete riziko onemocnění srdce, posilujete svaly, zlepšujete ohebnost kloubů i psychický stav, lépe zvládnete stres.

Reklama