o tom je přesvědčena čtenářka s nickem Lissey a přijde jí alibistické tvrdit, že nedá nikomu nic, protože je nejisté, kde peníze skončí. Alespoň ji hřeje dobrý pocit, že svou troškou přispěla někomu na plný talíř či teplý svetr, než aby si hýčkala ušetřenou padesátikorunu.

Jsme taková běžná, normální rodina. Oba s manželem pracujeme jako zaměstnanci, děti nám studují. Peněz je tak akorát, abychom v létě mohli jet na týdenní dovolenou a občas si koupili něco malého pro radost. Ale jsem přesvědčena o tom, že kdo může, měl by se podělit s ostatními. V rámci svých možností, samozřejmě.

Pravidelně posíláme dárcovské DMS na dítě v nouzi, UNICEF a podobně. Když mě osloví, abych přispěla na tříkrálovou sbírku, určitě přispěji aspoň padesátikorunou. A poměrně často si koupím nějaký drobný výrobek, který nabízejí za příspěvek na útulek nebo výcvik vodících psů.

Jistě, občas je slyšet hlasy, jako že kdo ví, kam ty peníze přijdou, kdo ví, kolik jich přijde těm skutečně potřebným, ale to už tak nějak není má starost. Já z celého srdce a s dobrým úmyslem chci pomoci těm, kteří to momentálně potřebují a tak prostě přispěji.

Přijde mi trochu alibistické tvrdit, že nedám nikomu nic, protože je nejisté, kdy peníze skončí. Raději budu mít v teplém bytě u dobrého jídla pocit, že jsem i já svou troškou přispěla někomu na plný talíř či teplý svetr, než abych si hýčkala ušetřenou padesátikorunu.

Takže se řídím heslem „kdo má, ať dá“. A určitě má větší hodnotu desetikoruna od žáčka, kterou vyndal z pokladničky než tisíce od někoho, kdo ani pořádně neví, kolik jich má. Trošku mi tohle všechno zní jako klišé, ale třeba se nám někde nahoře skutečné sčítají naše činy. Nejen ty špatné, ale snad i ty dobré.

A pokud já sama mohu někomu trošku usnadnit těžký život, ráda to udělám. Třeba budu sama jednou potřebná a vděčná za každou pomoc.

Lissey

Milá Lissyey, díky za hezká slova

Text nebyl redakčně upraven

Co si o charitě a dobročinnosti myslíte vy, milé ženy-in? Přispívat, nebo ne? Přemýšlíte o tom, kam vaše peníze, nebo věcné dary jdou? Hraje to roli při vašem rozhodování?

Myslíte na zadní kolečka a věříte, že pokud pomůžete, bude pomoženo vám?

Napište nám také svůj názor na adresu: redakce@zena-in.cz

Reklama