”Dáme si do bytu, dáme si vázu, pod vázu, pod vázu dáme si stůl. Ke stolu židli - ten, kdo má židli, tomu se bydlí, ten kdo má židli má starostí půl...” zpívalo duo Simonová - Chladil. A nebyli tak daleko od pravdy.

Součtem potřebujete stůl kuchyňský, konferenční, jídelní, pracovní a noční stolek. Zkrátka stůl zpravidla zabírá poměrnou část interiéru a vy máte dvě místnosti. O tom, že ke každému patří několik židlí plus židle pro návštěvy, nemluvě. A o penězích, které za ně vydáte... hrůza pomyslet! Poradíme vám pár fíglů:

Stoly, stolky, stolečky

Jako nejpraktičtější se jeví rozkládací stůl o mnoha dílech - u rozloženého se k obědu posadí spousta osob. Modely s výškově nastavitelnou podnoží zas lze využívat jako konferenční i jako jídelní. Eventuálně místo jídelního stolu postačí i jednoduchý barový pult. Za pozornost stojí stolek, který je jako ruská matrjoška - obsahuje v sobě menší a ten ještě menší... Uplatní se jako odkládací prostor.

U velmi malých, zejména kuchyňských prostor, využijte speciální desky, které lze přiklopit na stěnu. Staronovou novinkou jsou různé servírovací tácy, které lze ukotvit do jednoduchých podstavců (známe je z ateliérů nebo truhlářských dílen, kde se obvykle nazývají ”kozami").

Pravděpodobně u vás funguje stůl současně jako jídelní i pracovní. To ovšem může být problém, když potřebuje pracovat víc členů rodiny najednou nebo když se vaří, peče a smaží a vy zrovna potřebujete klid na práci. Pro tento případ jsou na trhu k dostání obývací stěny, do nichž je zamaskována pracovní deska, kterou necháte vysunutou jen po potřebnou dobu. Nevyřeší ale uskladnění nutných pracovních pomůcek.

Vhodnější je skládací kancelářský stůl, který se na práci otevře a potom zase zavře a nějaký úložný prostor má. Šířka takového ergonomického stolu by po rozložení neměla přesáhnout 60 cm. I stolky na počítač nemusí zabrat mnoho místa, ačkoli pojmou kromě samotného počítače, monitoru a tiskárny zásobník disků a disket, myš a různé jiné nezbytné drobnosti. Nechcete-li mít počítač vystavený, můžeme si koupit skřínku s posuvnými dvířky, které celou výbavu skryjí.

Vemte místo

Vybavení interiérů se ubírá směrem k plastům: jsou lehké, barevné, skladné, s nápaditým designem a relativně levné. Už v šedesátých letech minulého století byla oblíbená takzvaná stohovatelná židle: naskládají se jedna na druhou do úhledného komínku, takže jich máte hned několik po ruce, a přitom zabírají minimálně místa. Podobně praktické jsou skládací židle, které zase lze zavěsit, čímž opět šetříte místo.

 
Reklama