Dobré ráno.
Dnešní povídání o úředních začněme reálnou příhodou, kterou jsem se dočetl nedávno. Jednalo se o studenta, který ztratil občanský průkaz. Ani o tom nevěděl. Odjel z Prahy domů a celou dobu myslel, že se válí někde pod postelí v místě, kde není.

Neválel. Ukázalo se, že mu jej někdo ukradl a prokazoval se jím revizorům v MHD. Milému studentovi přišla upomínka na zaplacení 2 000 Kč. Dost se divil a vydal se na kancelář MHD, kde sedí za okýnky dvě paní, které s vámi nebudou diskutovat, sám jsem je zažil. Jsou nepříjemné a vy jste zloděj. Ať už zapomenete průkazku, nebo vám ji někdo ukradl.

Po dlouhém přemlouvání jej poslali za jakýmsi úředníkem, kterému se snažil vysvětlit situaci včetně toho, že má čtyři svědky, že v Praze v tu dobu vůbec nebyl. A úředník? Vysmál se mu. Doslova a do písmene. Nezajímalo ho to. Nikdo na něj nemá, on má v rukou právo.

Student pokutu nakonec zaplatil, k soudu se mu nechtělo. Od té doby si ale nekoupil už ani jeden lístek. Na černo jezdí bez jediné další pokuty už několik let.

Co říkáte na tento příběh? Jak byste se zachovali vy? A chytil vás někdy revizor? A co neoprávněné vymáhání peněz? Zažili jste?

Reklama