Nemám negativní zkušenosti z ciziny, protože jsem jezdila do Itálie jako průvodkyně a delegátka, a Italové Češky milují, takže tam problém nebyl. S Italama jsem pracovala i v Praze. Pokud jste z Prahy máte sebevědomí, protože Prahu každý zná.

Setkáváte se s komplimenty na Prahu, jak je hezká atd. Mně se to tedy ani tak nezdá, protože když jste tu dlouho, máte spíš tendenci mít Prahy plné zuby a ne ji obdivovat. V cizině poznáte, že není vše zlato, co se třpytí.

To bývalo před revolucí, kdy se nedalo ověřit, kdo k nám přijel a spoustu holek lákal západ nedostupností, možností koupit si věci, které tu nebyly apod. A tak se vdaly a až pak zjistily za koho.
Že ten, který přijel v hezkém oblečení, není žádná velká hvězda, ale má dluhy a prodává párky, takže žádné společenské postavení nezaručí a to pak bylo rozčarování.

Někteří čeští emigranti se dodnes nesmířili s tím, že zde nejsou za hvězdy, když přivezou kivi a luxusní toaletní papír. Naopak křičí, Praha je drahá a už to není jen tak ubytovat s v Alcronu.

Jsou rádi, když se mohou zdržet u rodičů v regulovaných bytech a jen si myslí, že si mohou dělat prdel z Čecháčků, což by rádi, ale když děláte ve skladu s banánama za plotem, tak tím nikoho neoslníte.
Oni navíc často tají, co vlastně za práci dělají a zjistíte, že se sami za sebe stydí.

Jen ti lidé si myslí, že si léčí komplexy tím, že je pivo zde ještě laciné a mají na to. Horší je to na letišti, kde málem omdlí hrůzou nad tím, jak je káva drahá.
 
No,moje dcera je Čechošvédka, tak to znám i ze severu. Švédi většinou byli v Praze a myslím, že jsou k Čechům vesměs pozitivní.
 
Ne, já komplexy na západě neměla nikdy. Jsem z Prahy, vysokoškolák a relativně dobře situovaná, takže není důvod mít pocit méněcennosti. Naopak - tam jsou lidé, kteří je mají.
 
Martina


Díky za příspěvek, který se na problematiku dívá zase z úplně jiného úhlu. A s tou Prahou jsou lichotky na místě, jen člověk nesmí zapomínat dívat se kolem sebe…

Reklama