„Kdo lže, ten krade,“ praví se v jednom přísloví, a právě toho se zřejmě původně drželi Zelení, když prohlásili, že s Čunkem ve vládě nebudou. Soud ho sice zprostil obvinění z trestné činnosti, ale morální úhony, kterou si způsobil neustálým „žonglováním s pravdou“, ho žádný soud zprostit nemůže.

Jenže Čunkovi se rozhodně nelení, alespoň co se týče snahy dostat se zpět ke korýtku, dokonce i zelenou kravatu si vzal, a Zeleným se zřejmě, přes všechna velká slova, od korýtka také moc nechce, i kdyby ho měli sdílet s Čunkem. A tak po prvních velkoústých prohlášeních přišlo oblíbené „politické koktání“. Odchod zelených je už jen „jedním z možných řešení“ a můžeme jen doufat, že alespoň Schwarzenbergovo „co jsem řekl, to jsem řekl, a nebudu se vysvětlovat“ skutečně znamená to, co řekl – tedy že s Čunkem v jedné vládě nebude.

„Oni takhle odstupují a neodstupují už půl roku,“ poznamenal celkem příhodně Paroubek v Otázkách Václava Moravce. „Chtějí si vytvářet jisté morální alibi, ale v zásadě to neberou vážně,“ tvrdí předseda sociálních demokratů a tentokrát to vypadá, že má pravdu.

Na druhou stranu i Čunek naznačuje, že je ochoten o svém návratu do vlády ještě jednat. Takže můžeme s napětím očekávat, jaký eskamotérský kousek zase vládní koalice vymyslí, aby se Čunek nažral a Zelení zůstali celí.

Co myslíte, vrátí se Čunek do vlády? A zůstanou tam s ním Zelení? Má Paroubek pravdu, když říká, že si Zelení jen vytváří alibi? A co Schwarzenberg, zůstane s Čunkem ve vládě, nebo se ukáže, že alespoň jeden český politik nelže?

Reklama