Nejlepší herec v hlavní roli:

muzi-oscari.jpg

Christian Bale již získal Oscara za mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Fighter, ale nominace za filmy Špinavý trik a Sázka na nejistotu neproměnil. Získá snad svého druhého Oscara za letošní nominaci za film Vice?

christianbale.jpg

Pro Willema Dafoe jde o první nominaci za hlavní roli, a to ve filmu At Eternity’s Gate. Již třikrát byl nominován za vedlejší role, a to ve filmech Četa, Ve stínu upíra a The Florida Project.

willemdafoe.jpg

Bradley Cooper má letos dokonce tři nominace na zlatou sošku a všechny za film Zrodila se hvězda, v němž si nejenže zahrál hlavní roli, ale byl i režisérem a jedním ze scénáristů. Na Ceny Akademie byl nominován za hlavní roli ve filmu Terapie láskou, vedlejší roli ve filmu Špinavý trik a za hlavní roli ve filmu Americký sniper (,kde byl také producentem).

bradleycooper.jpg

Asi nejčastěji zmiňované jméno ve spojení s letošními Oscary je Rami Malek. Jeho ztvárnění role Freddieho Mercuryho ve filmu Bohemian Rhapsody pro něj nejspíš bude kariérním milníkem. Jde o jeho první nominaci vůbec a za roli již získal Zlatý Glóbus a několik dalších světových ocenění.

ramimalek.jpg

Americký herec s dánskými kořeny Viggo Mortensen je s filmem Zelená kniha nominován na Oscara již potřetí. Za nejlepšího herce byl již nominován za role ve filmech Východní přísliby a Tohle je náš svět.

viggomortensen.jpg

Reklama