Chcete ostatní zaujmout? Mathew Honan z amerického San Franciska ví, jak na to. Jeho soukromá internetová stránka se stala během několika hodin doslova světovou senzací, a přitom mu její vytvoření nezabralo víc než pár minut. A čím jeho web tolik zaujal?

Stránka se jmenuje www.barackobamaisyournewbicycle.com, tedy přeloženo a s mezerami: „Barack Obama je tvoje nové kolo“. Že to nedává smysl? Jen na první pohled a pro nezasvěcené. Je třeba vědět, že Honanova žena je vášnivá cyklistka. O ježdění na kole prý mluví neustále – tedy mluvila o něm aspoň donedávna. „Konkrétně do momentu, než začala mluvit pouze a jen o Baracku Obamovi (prezidentský kandidát),“ napsal novinář Honan na svém blogu. A když o něm zase jednou v kuchyni mluvila, napadla ho výše uvedená věta: „Barack Obama je tvé nové kolo“.

V éře animací a videa je stránka, kterou Mathew Honan vzápětí vytvořil, provokativně jednoduchá. Neobsahuje nic víc než krátké slogany, které se objevují, když na stránku klikáte, anebo mačkáte tlačítko pro její nové načtení. Jsou to vtipné poznámky jako: „Barack Obama mi řekl, abych ti vyřídil pozdrav“, „Barack Obama ti dal štěňátko“, „Barack Obama má pro tebe míč“, případně: „Barack Obama se usmál, když slyšel, jak jsem vyslovil tvé jméno“. Všeho všudy pár desítek takových sloganů.

Efekt byl nevídaný. Zda za to může americká atmosféra zjitřená napínavými prezidentskými primárkami, absurdní název stránky nebo její zvláštní humor, není úplně jasné. Ale v každém případě ji už navštívily desítky milionů lidí. Odkaz se objevil během čtyřiadvaceti hodin na tisícovkách blogů, ale i na zpravodajských serverech médií, jako jsou třeba zpravodajský týdeník Time nebo ekonomický časopis The Economist.

Prezidentští kandidáti za demokraty Barack Obama a Hillary Clintonová (vlevo)

A nejen to, začaly vznikat klony. Jedním z prvních byla samozřejmě stránka „Hillary Clintonová je tvoje nové kolo“, která je založena na úplně stejném nápadu (a vypadá zcela totožně), ale poznámky jsou lehce jedovaté. Třeba: „Hillary Clintonová podvádí při hraní scrabblu“, „Hillary Clintonová ti neřekne, když máš špenát v zubech“, „Hillary Clintonová se u dveří odmítla zout“ nebo „Hillary Clintonová se napila ze tvé skleničky“.

Nová mánie se neomezuje jen na politiku, obětí „internetových cyklistů“ se stal například i herec Tom Cruise („Tom Cruise ti načural do piva“). A navíc, na webu isyournewbicycle.org můžete tuto potupu či čest zařídit každému. Stačí do adresy vložit libovolné jméno a dát ho před název domény, tedy například: http://vaclavklaus.isyournewbicycle.org. Co všechno udělal nebo neudělal si pak rovněž můžete vymyslet sami. Fantazii se meze nekladou.

Zdroj: Time

Pobavil vás nápad novináře Hogana? Oceňujete jeho absurdní humor, nebo se vám uvedené slogany i z jiných blogů nelíbí? 

Reklama