Před sedmi lety bylo v naší republice uzákoněno registrované partnerství, které mělo už od počátku řadu zastánců i řadu odpůrců. Nakonec si veřejnost na pohled za ruku se vedoucího muže a muže a ženu a ženu jakž takž zvykla. Co kdyby šlo ale mezi touto dvojicí i „jejich“ dítě?

Téma nejen dne, ale téma věčné diskuze

homosexualRáda se pouštím do kontroverzních témat (viz bordely a nevěstince). Když jsem téma osvojení dětí registrovanými partnery navrhla na poradě, bylo zajímavé, jak se k němu každý z nás vyjádřil „po svém“.
Mě, coby absolutní zastánkyni klasického modelu rodiny: otec, matka, dítě, v tu chvíli třeba vůbec nenapadla myšlenka na děti v dětských domovech, ale viděla jsem pouze dvě cesty: dítě s mámou a tátou nebo dítě se dvěma gay nebo lesbickými páry. Samozřejmě jsem vehementně obhajovala model první.
Pak mé vášně Radek trochu zklidnil možností třetí cesty, a to takové, která vede do dětských domovů, různých sociálních zařízení nebo na ulici.
„Co je lepší? Aby to dítě vyrůstalo v dětském domově, nebo v rodině dvou milujících lidí?“

Přiznám se, že z tohoto hlediska jsem se na to nikdy nepodívala. Navíc jsem to téma navrhla na základě nedávného zhlédnutí dokumentárního filmu televize BBC, kde právě popisovali model rodiny normální a rodiny registrovaného lesbického páru, včetně všech plusů a záporů. Pohled na děti opuštěné, odložené, nechtěné či děti z dětských domovů v tomto dokumentu zachycen nebyl.

A tak jsem chvíli přemýšlela i nad Radkovou úvahou, která však ve mně hodně soupeřila s tou mojí, představující model klasické rodiny.

Ne, neumím si představit, že by dítě mělo dva tatínky nebo dvě maminky. Jak by se na něj ve škole dívali spolužáci, učitelky, kamarádi? Je naše společnost připravená přijmout po staletí zavedené rodinné seskupení?

Vzápětí však následovala myšlenka: No jo, ale co ty stovky opuštěných, citově vyprahlých a zanedbaných dětí? Nebylo by jim lépe v prostředí s lidmi, kteří by je měli rádi jako svoje vlastní? Nabídli jim péči, lásku, rodinné zázemí i vzdělání?

Ale jak by tento fakt přijímaly ty samotné děti? Co jejich sexuální vývoj? Vyrostly by z nich lidé, kteří by poté dokázali založit rodinu skládající se z rodičů obou pohlaví a dětí?
Bože, to je zapeklitá otázka.
Pomůžete mi s ní? Přidáte se k dnešnímu tématu formou příspěvků a diskuzí?

Téma dnešního dne: Osvojení dětí registrovanými partnery /ano nebo ne?

  • Byly byste pro uzákonění osvojení dětí registrovanými partnery?
  • Přijde vám to normální?
  • Nebo by vás to naopak pohoršilo?

Nebudu dávat více žádné konkrétní body ani otázky, nechám každou z vás - maminek, babiček, sester, tet i kamarádek, vyjádřit se po svém.

piště na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Nejlepší příspěvek odměním pěkným dárkem: sadou misek na olivy (ty už si ale musíte koupit samy)

olivy

 

Reklama