cl.jpgFoto: Profimedia

Maďarská politička je členkou pravicové politické strany Fidesz, ve které v letech 2017 až 2021 vykonávala funkci místopředsedkyně. Do prezidentského úřadu by měla nastoupit 10. května 2022. Stane se tak historicky první maďarskou prezidentkou.

Katalin Novák má více vysokých škol. Nejprve studovala ekonomii na Korvínově univerzitě a paralelně si začala dělat i práva na univerzitě v Segedínu a na univerzitě Paris-Nanterre. Během své kariéry působila mimo jiné na ministerstvu zahraničních věcí nebo jako ministryně pro záležitosti rodiny.

Katalin Novák je vdaná a s manželem vychovává tři děti. S tím souvisí i její dlouhodobá snaha pomoci matkám najít rovnováhu mezi pracovním a rodinným životem. Je také místopředsedkyní Mezinárodní ženské demokratické unie. Mezi její záliby patří četba a běh na dlouhé tratě. Nezalekne se ani maratonu. Její krédo zní: „Každý z nás je běžcem na dlouhé tratě, i když většina v sobě tento talent nikdy neobjeví.“ Z cizích jazyků ovládá němčinu, španělštinu, angličtinu a francouzštinu.

Nová maďarská prezidentka je také velmi aktivní na sociálních sítích, kam dává i fotografie a příspěvky ze svého běžného života – například jak myje okna, peče, batikuje apod. V roce 2020 ji maďarská verze magazínu Forbes označila za nejvlivnější maďarskou ženu působící ve veřejném životě.

Pro magazín index.hu Katalin Novák uvedla: „Kdo se domnívá, že budu v úřadu jen figurkou, nepodceňuje mě, ale ženy.“

Zdroje: Hungary Today, Wikipedia, Forbes.hu, Index.hu