To máte tak – vdáte se v šestnácti letech za muže se třemi malými dětmi a po celou dobu manželství děláte vše pro to, aby ON byl šťastný. Na sebe zapomínáte. Až jednoho dne dáte manželovi na hrob kytku a konečně, konečně můžete uskutečňovat své bláznivé sny (které jste v den svatební odsunula někam do pozadí), a to hlavně díky milionům, jež Vám onen manžel zanechal. Ne všem se ovšem vaše činy líbí, a tak se ocitnete v blázinci.

Tak nějak by se dal zhruba vyprávět příběh, který se před Vámi v podání herců Divadla na Fidlovačce rozvíjí.

Paní Savageová ví, proč se nechala do blázince zavřít, a svým předstíraným bláznovstvím se vnitřně ohromně baví, a zároveň neodsuzuje a neponižuje ty, jež do tohoto ústavu opravdu patří.

Postava Ethel Savageové, jednající s promyšlenou iracionalitou, a společnost, jež ji v sanatoriu obklopuje, si navzájem dávají vyniknout, takže v závěru hry si uvědomíte, že ač by se to mohlo zdát, Podivná paní S. není hrou jednoho herce.

A řekla bych, že Podivná paní S. je určitým obrazem samotného Johna Patricka (1907-1995), autora komedie. Ten byl velmi svérázný – byl zároveň farmářem a literátem. Byl zatvrzelým svobodným mládencem, peníze si schovával do žacích strojů a vlastnil honební revír, kde se ovšem nesmělo lovit.

A co říci na závěr? Jenom jednu poznámku: když Vám někdo řekne: „Vezmi si deštník, prší!“, znamená to, že Vás miluje. To nejsou moje slova, ale paní Savageové.

Režie: Tomáš Töpfer
Hrají: Eliška Balzerová, Ladislav Trojan, Ondřej Brousek, Václav Svoboda a další
Lístek: 280 Kč
Divadlo Na Fidlovačce v Praze


Na vlastní oči ze 16. řady zhlédla  

Reklama