Člověk se s oblibou označuje za nejinteligentnějšího tvora na Zemi. Samozřejmě to platí i o jeho nejbližším biologickém příbuzném, o šimpanzovi. Ale chyba lávky! Když totiž japonští vědci porovnávali krátkodobou paměť mladých primátů a dospělých lidí, šimpanz je s přehledem převálcoval. Podle serveru Novinky.cz to vyplývá z výsledku pokusů japonských vědců publikovaném v odborném časopise Current Biology.
Tým vědce Tecura Macuzawy nejprve naučil tři pětileté primáty pořadí arabských číslic od jedné do devíti. Na obrazovce počítače jim a 12 lidským dobrovolníkům znázornili devět čísel, měnících se v bílé čtverce. Účastníci pokusu měli za úkol označit jednotlivé čtverce v pořadí, v jakém tam byly číslice. Test ukázal, že šimpanzi to provedli rychleji, i když nebyli tak přesní. Nejlépe si vedl šimpanz Ajumu, jehož japonští vědci podrobili ještě s devíti vysokoškolskými studenty zkoušce, při ní problesklo na velmi krátkou dobu na obrazovce pět číslic. Zadání bylo stejné. Pokud se číslice znázornily na sedm desetin vteřiny, Ajumu i studenti úkol splnili správně na 80 %. Když ale vědci odkryli číslice jen na dvě desetiny vteřiny, jasně zvítězil šimpanz. Ajumu správně určil pořadí čísel z 80 %, studenti jen ze 40 %.
Podle doktora Macuzawa si šimpanzi uchovali řadu dovedností, které předchůdci moderního člověka během vývoje ztratili, aby uvolnili prostor v mozku pro řečové schopnosti.
Je skutečně člověk nejchytřejším tvorem? Zajímají vás pokusy, ze kterých vědci vyvozují důležitá fakta o našem vývoji, nebo je považujete za zbytečné mrhání prostředky? Sledujete přírodopisné filmy, nebo vás dokumenty nezajímají a jsou poučné jen pro děti ve školách?
Nový komentář
Komentáře
Nelze hodnotit celkovou inteligenci podle jedné vlastnosti. Dobrou paměť mají i mentálně postížení.
A je to samozřejmě zajímavé. Myslím, že právě takové objevy pomáhají k tomu, aby si člověk uvědomil, že není nejdokonalejším tvorem planety.
Se zájmem sleduji přírodopisné filmy, dokumenty.
Poučné jsou pro všechny věkové kategorie.
tak to jsem včera viděla v televizi a filmy i dokumenty mě zajímají.
pokusy mě zajímají, ale takové, kde se zvířatům neubližuje a kde zvířata nežijí v hrozných podmínkách
Dokumentární filmy,nejlépe o přírodě na rozdíl od seriálů miluji
Jak který člověk.
Zda je člověk nejchtřejším tvorem je sporné, ale snad jo. Přírodopisné filmy sleduji, hlavně z toho důvodu, že mám ráda zvířata, nejraději mám dravce a kočkovité šelmy.
Já si myslím, že pánem tvorstva jsou muži, aspoň si to většina z nich myslí (co znám). Přírodopisné filmy sleduji vždy když mám čas.
panom tvorstva je jednoznacne muz. Teda oni si to o sebe vacsinou myslia. Len by som rada zitila kto im to nalieva do hlav ked su vo vela veciach v zivote nepouzitelny a nebyt nas zien tak asi tale ziju v jaskyniach, skacu po stromoch, kradnu si navzajom zvysky jedla a bojuju aj o poslednu omrvinku, ktoru ma sused v kutiku ust
Člověk je určitě nejchytřejší mezi lidmi. Podle mě je každý druh nejlepší mezi svými a říká si, že je nejlepší. Stejně tak i my, lidé.
to jsem viděla včera v televizi, šikovná opička
Ťapina: Mě taky nedělá problém si pamatovat, kdy jedem na lyže a kdy je jaká akce
pánem tvorstva jsme se sice zvolili, ale koho jsme se ptali jestli nas tak berou? a ze byl simpanz chytrejsi me neprekvapuje, znam spoustu lidi, ktere by prechytracil i krecek
Přírodopisné filmy nesleduji..nenadchly mě..vybavuji si film,nevím jak se jmenoval,kde testovali opice....bylo to smutné.Týrali je a to se mi vůbec nelíbí...testovat ano,ale s mírou. A stejně nechápu,k čemu nám to je,že opice je chytřejší než člověk. Máme se snad od nich učit?
Pánem tvorstva byl,je a bude člověk!!!
můj mužíček
Pokud jde nějaký dokument v tv, tak se na něj určitě podívám...
Bez diáře neudělám ani ránu :o)
CHytré.
Amálie: Mně kupodivu nedělá problémy si zapamatovat naplánované aktivity. Používám metodu krátkých spojení. (Ráno až přijdu do práce, musím zavolat do laboratoře, takže přijdu do práce, zapnu počítač. Počítač - telefon, počítač - telefon, počítač - telefon... A ráno přijdu do práce a při pohledu na počítač mi naskočí, že mám někam volat. Kam, to už mi dojde
) Ale když vydám pacientovi poslední lék, tak si musím okamžitě napsat, že došel, protože až pacient odejde, tak už to dávno nebudu vědět
(1) kočku už jste viděli?
(2) nedokážu určit smysl ani cíl experimentů tohohle typu. Ani moc nechápu, jak mi vylepší život, když vím, že šimpanz Ajumu má lepší krátkodobou paměť než 12 dobrovolníků. Já jsem o hlavu vyšší než sousedka - co z toho? Tenhle článek konkrétně je zcela na nic a o ničem, co se vědy týče, není to ani popvěda.
(3) ne, nemám telku. Nadto si myslím, že filmy jsou dobré na obrázky, na opravdovou vědu nutno mít knihu. Nebo film a knihu, ale určitě jiného typu, než je televizní dokument. National Geographic je moc pěkný časopis, ale vědecká revue to fakt není, například.
Jo, ahned na začátku je jedna brutál úchyl mentální zkratka. Srovnávat inteligenci, kterážto je ohromným komplexem s jednou charakteristikou, to je jako tvrdit, že ten,kdo nakupuje v Tesku, bude zdravější než ten, kdo nakupuje u zelináře, protože v Tesku mají větší výběr pestré stravy.
Ale agentura Korzo se specializuje na kdo s kým, jak a kolikrát, takže co čekat. Bohužel, pak si sprostý lid představuje vědu jako intelektuální šukání - srandičky, srandičky a o nic nejde a dokáže to každej, jen mi pučte šimpanze. Ach jo.