Člověk se s oblibou označuje za nejinteligentnějšího tvora na Zemi. Samozřejmě to platí i o jeho nejbližším biologickém příbuzném, o šimpanzovi. Ale chyba lávky! Když totiž japonští vědci porovnávali krátkodobou paměť mladých primátů a dospělých lidí, šimpanz je s přehledem převálcoval. Podle serveru Novinky.cz to vyplývá z výsledku pokusů japonských vědců publikovaném v odborném časopise Current Biology.

Tým vědce Tecura Macuzawy nejprve naučil tři pětileté primáty pořadí arabských číslic od jedné do devíti. Na obrazovce počítače jim a 12 lidským dobrovolníkům znázornili devět čísel, měnících se v bílé čtverce. Účastníci pokusu měli za úkol označit jednotlivé čtverce v pořadí, v jakém tam byly číslice. Test ukázal, že šimpanzi to provedli rychleji, i když nebyli tak přesní. Nejlépe si vedl šimpanz Ajumu, jehož japonští vědci podrobili ještě s devíti vysokoškolskými studenty zkoušce, při ní problesklo na velmi krátkou dobu na obrazovce pět číslic. Zadání bylo stejné. Pokud se číslice znázornily na sedm desetin vteřiny, Ajumu i studenti úkol splnili správně na  80 %. Když ale vědci odkryli číslice jen na dvě desetiny vteřiny, jasně zvítězil šimpanz. Ajumu správně určil pořadí čísel z 80 %, studenti jen ze 40 %.
 
Podle doktora Macuzawa si šimpanzi uchovali řadu dovedností, které předchůdci moderního člověka během vývoje ztratili, aby uvolnili prostor v mozku pro řečové schopnosti.

Je skutečně člověk nejchytřejším tvorem? Zajímají vás pokusy, ze kterých vědci vyvozují důležitá fakta o našem vývoji, nebo je považujete za zbytečné mrhání prostředky? Sledujete přírodopisné filmy, nebo vás dokumenty nezajímají a jsou poučné jen pro děti ve školách?

Reklama