Ženy a moc, jde to vůbec k sobě? Ženy jsou přece, alespoň podle mužů, slabým pohlavím. A když už, tak mají být tím krkem, který s hlavou rodiny – mužem – nenápadně otáčí. Rozhodně se od nich neočekává, že budou svou moc uplatňovat nějak okatě.

Přesto historie zná ženy, které se za svou moc nestyděly – císařovnu Kleopatru, carevnu Kateřinu, královnu Tamaru, císařovnu Agrippinu, královnu Alžbětu, železnou lady Margaret Thatcherovou a mnohé další. O některých z nich jsme Vás informovali ve stále pokračujícím seriálu Osudy slavných žen.

Že ani dnes nejsou ženy zdaleka jen domácí puťky a mají své místo i ve vládách států dokazuje německá kancléřka Angela Merkelová, kterou americký časopis Forbes už podruhé označil za nejmocnější ženu světa. Na druhém místě stanula čínská vicepremiérka Wu Yi. Třetí místo obsadila žena singapurského ministerského předsedy a výkonná ředitelka Temasek Holdings Ho Ching. Až čtvrtá skončila vloni stříbrná americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

Zdroj: Forbes

Koho byste Vy označila za nejmocnější ženu současnosti? A minulosti? Která mocná žena je Vám nejbližší? Jsou Vám ženy ve významných politických funkcích sympatické? Co Angela Merkelová? Nebo třeba nějaká česká politička?

soutěž - předešlý výsledek děleno 4

Reklama