Britská ekonomická společnost New Economics Foundation vyhodnotila současný „index šťastné planety“ (HPI) neboli skutečný index životní úrovně pro většinu zemí světa. Tento index prý reálně odráží životní úroveň, pohodu, štěstí a ekonomickou prosperitu lidí. 

Podle rozsáhlého výzkumu lidé ke štěstí nepotřebují rance peněz ani fenomenální úspěchy podle evropské normy, ale spíše dobré mezilidské vztahy, rodinné zázemí, dodržování základních lidských práv a schopnost se bavit a radovat ze života. Prostě pohodu bez neustálých vztahových či pracovních stresů a čas na osobní život. Dovedete si představit Latinoameričana, který se denně trápí, zda obstojí na trhu práce a stihne si do půlnoci odškrtat denní náklad povinností? Happy Planet Index totiž pro rok 2009 z velké většiny obsadily země latinské Ameriky. Na sedmé příčce se dokonce umístila Kuba! Že nehraje hlavní roli ekonomická prosperita, dokládá i fakt, že Čína s Indií byly před dvaceti lety o mnoho příček šťastnější, i když jsou na tom nyní ekonomicky daleko lépe.

Šťastná Kostarika

Kostarika je jedničkou, protože její obyvatelé uvádějí nejvyšší životní uspokojení na světě – 8,5 na stupnici od jedné do desíti, lidé tam navíc žijí poměrně dlouho – v průměru 78,5 roku. Ani s ekologickou stopou to tam není nejhorší, což je kritérium, které lidé citlivě vnímají.

Nespokojení Češi

Česko na 92. místě má slušný průměrný věk života – 75,9 roku – horší je to ale s životní spokojeností, která má hodnotu jen 6,9, a nejhorší je to s ekologickou stopou. Ta je hodně podprůměrná.

Jak jste spokojení vy?

Reklama