• Kdo je lepší vyjednávač?

5a6091c296babobrazek.png

  • Předpokladem úspěšného vyjednávání je znalost určitých dovedností. Pokud vám umění smlouvat není cizí, může se stát součástí vaší práce a začnete tak vydělat peníze. Tuto dovednost se lze částečně naučit, ale podle některých průzkumů jde z části o vrozenou schopnost, která tvoří pevnou součást naší osobnosti. Emoční inteligence nebo kognitivní schopnosti mohou ovlivnit způsob, jakým vyhodnotíme situace, spolupracujeme s ostatními nebo smlouváme.
  • Výsledky dotazníku prokázaly, že smlouvání přináší mužům větší potěšení než ženám. Kladně je hodnotilo 37 procent žen a 45 procent mužů. Nicméně, to že se vám něco líbí, ještě neznamená, že jsme v tom dobří. Ženy tvrdily, že mají lepší schopnost vyjednáváni slevy než muži. – 18 procent oproti 17 procentům.

5a6092c8f367aobrazek.png

  • Zatímco muži častěji uváděli, že atraktivní vzhled má stálý vliv na vyjednávání o cenách, výsledky studie také ukázaly, že muži víckrát přeceňují svůj vzhled. I když muži častěji připouštěli, že vzhled je důležitější ve vyjednávání, nakonec to byly ale ženy, které usmlouvaly lepší cenu.

5a6093d0bb36bobrazek.png

5a6094235a868obrazek.png

  • Čtrnáct procent mužů a 17 procent žen nejčastěji smlouvá o ceně za oblečení, dále pak za auta a starožitnosti. V USA může být skoro každé vyjednávání o ceně za auto účinné, ale je třeba pamatovat, abychom udrželi nervy na uzdě a soustředili se na cenu. Odborníci doporučují mít cenu v hlavě ještě předtím než překročíme práh autosalonu a porovnali nabídku od více prodejců než se definitivně rozhodneme o nákupu.
  • A o ceně jakých věcí nebo služeb si lidé myslí, že nemá cenu smlouvat? Poplatky za telefon, nájem a matrace.

Více o průzkumu na www.picodi.com

Uložit

Reklama