profimedia-0515987021.jpg
Foto: Profimedia

Eric Andre je americký komik, herec, moderátor, spisovatel a producent s židovsko-haitskými kořeny. Nejvíce ho proslavila série The Eric Andre Show, kde hosté zažívají zmíněné peklo. Znát ho ale můžete i ze seriálu Dvě socky. Jeho humor není pro každého, jde o absurdní podívanou, která nezná hranic a občas místo smíchu jen koukáte s otevřenou pusou. Někdy mají kousky za cíl upozornit na jevy dnešní doby, ale jindy jsou opravdu jen k pobavení.

Mohlo by vás zajímat: Sex, Disco, Revoluce: Z Jonáka nelze dělat modlu

Po zhlédnutí jeho posledního filmu Bad Trip nebo standup show Legalize Everythig nikdo nepochybuje, že Eric je tak trochu cvok. Otázkou zůstává, existuje něco jako estetika Erica Andreho? Princip skryté kamery existuje už desítky let, ale pravda je taková, že v posledních letech přestali stále dokola opakované „fórky“ lidi trochu bavit. Jenže Eric Andre měl zřejmě pocit, že tento humor není na čase pohřbít, ale naopak ho znovuzrodit. Jenže když už lidi nebaví koukat se na osoby, které se snaží vyhnout imaginárnímu sklu, je potřeba do bizarního vývaru přidat špetku absurdity a celkově ho okořenit autenticitou.

Mohlo by vás zajímat: Tomáš Klus natočil svůj nejodpornější videoklip. Vznikl k dokumentu V síti

Ta spočívá v případě Erica například v tom, že předvádí na mol opilého a zfetovaného policistu, který od lidí chce, aby si s ním zakouřili trávu nebo chlapíka, jemuž dítě z nosítka odnesl orel. Těžko říct, jestli by takový koncept prošel i u nás, ale Američané se chytají jako mouchy do sítě a nejzábavnější je samozřejmě pozorovat jejich reakce. Někdo je znechucený, někdo se snaží vehementně pomoct, další se modlí a hodně z nich se svou odezvou pohybují na pomyslné laťce zákona. Třeba když si trávu zakouří na ulici s policistou.

Existují ale nějaká hranice či pravidla pro muže, který zvrací před nic netušícím hostem, aby potom snědl to, co právě vyzvrátil? Co motivuje umělce, který tohle všechno dělá a jaký to má vlastně smysl?

Je to jistá touha po konfrontaci aktuálních témat, ale dost odlišným způsobem, než jakým se do nich pouštějí aktivisté. Chce světu ukázat, že stejně jako jeho pobuřuje zákaz marihuany, násilné chování policistů nebo politika, on bude stejnou měrou tyto věci zesměšňovat.

Sám o sobě říká, že inspirace k tvorbě bere od punk-rokových kapel, na kterých vyrůstal. Například Bad Brains na svých koncertech jen křičeli a útočili na publikum a dělali šílené věci. Lidé mají podle něj rádi takzvaný prvek spícího nebezpečí, kdy zkrátka vůbec nečekají, co se může dál stát. A asi má pravdu, protože má se svými komediálními výstupy opravdu úspěch.

Eric Andre je oblíbený především u mladších generací, ale ať vám je kolik chce, doporučujeme zhlédnout alespoň jeho nový film Bad Trip. Ponoříte se tak do absurdního a psychedelického příběhu, který vás přesvědčí, že zábava nemá žádnou hranici. Tedy alespoň pro Erica ne.

Reklama