profimedia-0528469055.jpg
Foto: Shutterstock

Nepokoje byly v USA odstartovány smrtí Afroameričana George Floyda, který zemřel 25. května 2020 v americkém Minneapolisu. Za jeho smrt je zodpovědný policista Derek Chauvin. Nejde ale o jediný případ policejního násilí v USA. Proto se společnost rozhodla protestovat a chaos zahrnující rabování, žhářství, ale bohužel i další násilí, trvá dodnes. Kromě zesnulého George Floyda se symbolem revoluce proti systému stala i šestadvacetiletá pohotovostní lékařka Breonna Taylor. Její tvář proletěla sociálními sítěmi a aktivisté vymysleli i heslo, které provází celou kampaň. Pod hashtagem Say My Name vyzývají všechny rasisticky smýšlející obyvatele, ale především policisty, aby vyslovili její jméno. Kdo vlastně ale byla Breonna Taylor a jak zemřela?

Policejní brutalita a omyl

Breonna Taylor byla pohotovostní lékařka, kterou zastřelil důstojník policejního oddělení. Tři policisté měli nařízenou prohlídku Breonnina bytu v Lousiville v Kentucky. Při vstupu došlo k nedorozumění a nejprve proběhla střelba mezi přítelem Breonny a ostatními důstojníky. Ti podle svědků vystřelili přes dvacet výstřelů. Breonna Taylor byla střelena osmkrát.

Prohlídka bytu měla být původně provedena kvůli tomu, že policisté hledali dva občany, kteří byli podezřelí z nelegálního prodeje drog. V bytě však nebyly posléze žádné drogy nalezeny a jediným důvodem k podezření bylo auto Breonny, které bylo několikrát viděno zaparkované před domem již zatčeného dealera. Nakonec bylo zjištěno, že ani tento důkaz nebyl relevantní, protože auto již Breonně nepatřilo. Breonny přítel měl však zbraň a případ je stále v šetření.

I přes to, že se případ stal již 13. března tohoto roku, stal se nyní ukázkou policejní brutality a podle aktivistů úplného ignorování lidského života. Breonnina podobizna je tak na tisících plakátů po celém USA, zakládají se různé neziskové organizace pod jejím jménem, ale třeba i plánované protesty. Afroameričané přestali věřit právnímu systému v USA a protesty proti rasismu a násilí vyvolané vraždou George Floyda v USA zatím nemají konce.

Reklama