Víte, jak zní první rada lidem, kteří by rádi zhubli a ke své smůle nejsou žádní velcí sportovci? Začněte se hýbat, více choďte. Je to sice jen začátek, ale může jim zajistit minimálně to, že přestanou přibírat na váze. "Nejezděte výtahem, vystupte z MHD o něco dříve, nejezděte všude autem," vypočítává rehabilitační lékař Jan Hnízdil.

Ale chůze toho dokáže mnohem víc. I díky ní můžete skutečně cíleně hubnout - samozřejmě ještě vedle toho, že se důkladně zamyslíte nad svým jídelníčkem a vystříháte se chyb.

Musíte však chodit často, dlouho a svižně. Rozhodně nepočítejte s tím, že byste výrazně zhubla díky tomu, že na poslední chvíli běžíte pro dítě do družiny či školky. Ačkoli si pak člověk někdy připadá, jako by skládal vagón uhlí, pravda je většinou taková, že zmíněná námaha není dost dlouhá, a navíc je na ní tělo zvyklé. Vtip je v tom, že se musíte hýbat více a jinak než dosud.

Měla byste pravidelně chodit alespoň třikrát týdně, a to ideálně 45 minut, v kuse, svižným tempem, čehož jistě nedosáhnete, když půjdete v sobotu ráno pro čerstvé rohlíky. Takový pohyb už se musí naplánovat. Chůze má hned několik úžasných výhod - chodit umí v zásadě každý, je to velmi přirozený způsob pohybu, který chválí jak ortopedi, tak kardiologové. Na rozdíl od běhu tolik nezatěžuje páteř otřesy, kardiovaskulární systém a tím i kondici přitom posiluje stejně. Chůze se hodí pro všechny, kdo mají vysoký tlak nebo ho při cvičení bolí klouby.

Navíc k chůzi nepotřebujete žádné pomůcky. Přimlouvám se jen za kvalitní boty, které by měly mít podobné vlastnosti jako kvalitní běžecké. Musí mimo jiné dobře tlumit nárazy. Nezapomínejte pít.

Víte vůbec, kolik kilojoulů při chůzi spálíte? Například při rychlosti 6 kilometrů za hodinu to je zhruba 1 600 kJ. Další údaje si můžete najít TADY .

Tip: stanovte si cíl, i kdyby to mělo být třeba jen nějaké zajímavé místo na druhém  konci města. Pak vás bude chůze více bavit a bude vám lépe utíkat.

Na víkend si samozřejmě můžete naplánovat delší výlet a alespoň jeho část absolvujte opět ve svižném tempu, půjdete-li do kopce, tím lépe. Na výlety jsou samozřejmě lepší boty trekové.

Pokud chůzi propadnete, nemusíte nutně zůstat u chůze prosté :-) Můžete zvolit třeba nordickou chůzi, při ní se používají speciální hole, vypadají podobně jako hole na běžky. O hole se při chůzi opíráte a díky tomu si zvýšíte kalorický výdej téměř o polovinu. Vyplatí se také při chůzi myslet a zatínat břišní a hýžďové svaly, nikoli rychle, ale pomalu. Díky tomu se vám tyto partie zpevní.

 

       
Reklama