Dvojnásobný vrah Jiří Kajínek prodal producentovi a bývalému judistovi a kaskadérovi Petrovi Jáklovi práva na svůj příběh. Naše filmografie tak bude mít poprvé film s posvěcením samotného kriminálníka. Jákl říká, že to nebude dokument, rekonstrukce ani vlastní verze. Má to být drama o zajímavém člověku. Tento film ani nemusí mít propagaci, Kajínek se prý stal „Jánošíkem", který sice bohatým nebral a chudým nedával, ale proslavil se útěkem z mírovské věznice a stále bojuje za své osvobození. Zatím marně, přišili" mu dvě vraždy a doživotní vězení. A tak zkouší vybojovat svou nevinu na filmovém plátně. Jákl neslibuje hrát jeho hru, ale přiznává, že po roce jednání, kdy mohl Kajínka konečně navštívit, ho očaroval jako vysoce inteligentní a cílevědomý člověk. Za jakou cenu Kajínek prodal svůj příběh se nemluví, ale šeptá se o částce půl až jeden milion korun a samozřejmě navíc procenta ze zisku.

Nyní se pracuje na scénáři a do konce září bude jasno v obsazení hlavní role - osloveni byli i Marek Vašut a Karel Roden. Režie se ujal režisér a scénarista Ivan Fíla (jeho snímky Lea a Král zlodějů získaly mezinárodní ocenění). Dříve byl osloven Filip Renč, ale má domluvené už jiné natáčení, takže musel nabídku odmítnout. Jákl je ale s Fílou velmi spokojen. Když prý o filmu hovoří, přirovnávají jej k filmům jako je 21 gramů nebo Amores Peros (sic!).

Tento lidský příběh" ale má svá úskalí. Jedná se o morální problém. Neudělá z vraha sympaťáka? Diváci mají prý očekávat fikci založenou na faktech. Ovšem není jasné jak budou reagovat příbuzní obětí. Jákl už tento problém řeší s právníky a pro média uvedl, že se pravým jménům ve filmu vyhne, ale je mu jasné, že může mnoho lidí pobouřit a nelze se zavděčit všem. Zároveň neskrývá své sympatie ke Kajínkovi, ale brání se vyjádření k tomu, zda byl odsouzen dle pravých důkazů nebo to byla upravená" kauza. Dodává, že: Právo na spravedlivý soud má každý. Jeho film ale do podrobností nepůjde, má to být psychologické drama plné emocí.

Ať už film dopadne jakkoliv - myslím, že o druhém Amores Perros v tomto případě nemůže být ani řeč - jedno zůstává naprosto jasné. Příští rok bude mít Jákl kasovní trhák.

Myslíte, že film pomůže k objasnění případu?
Je správné, že Kajínek prodal práva svého příběhu?
Půjdete se na film podívat?
Zajímá vás první česká „true crime“ (kriminálka založená na aktuálních faktech)?
Nebojíte se, že Kajínek vyjde jako maximálně pozitivní hrdina?
Co si myslíte o jeho případu?

Více o příběhu Kajínka ZDE

V článku byly použity informace z časopisu Instinkt

Reklama