Foto: Shutterstock
Čínská legenda o vzniku tradice zamykání zámečků lásky
Kdybyste se procházeli po Lotus Peak v pohoří HuangShan v provincii Anhui, mohli byste vidět hromadu zámků lásky navěšených všude možně na zábradlí apod. Tohle je místo, kde tradice věšení zámků lásky vznikla, a možná by bylo i lepší, kdyby tam zůstala. Váže se k ní totiž legenda, která je spjatá právě s tímto místem.
Krásná dívka se kdysi dávno zamilovala do chudého mladíka, ale její otec ji za něj nechtěl nechat provdat. Nechtěl totiž, aby žila chudý život. Místo toho ji chtěl provdat za bohatého muže. V den svatby však chudý mladík pro dívku šel a utekli spolu na horu HuangShan. Společně se drželi za ruce a skočili spolu z vysokého útesu.
Tak se jejich láska stala věčnou a páry do dnes věří, že když uzamknou na hoře svou lásku zámkem a hodí klíč z útesu, bude jejich láska také vděčná, chráněná touto zamilovanou dvojící ze smutné legendy. A proto je jediné místo, kde dávají zámky lásky smysl, právě v těchto horách v Číně, ne na Karlově mostě v Praze ani kdekoliv v Paříži.
Foto: Shutterstock
Srbská legenda o vzniku tradice zamykání zámečků lásky
Podle internetu však existuje ještě jedna legenda, která má stát za zámečky lásky, a ta vede do Srbska, do města Vrnjacka Banja. Zde si učitelka jménem Nada a armádní důstojník Relja přísahali lásku na místním mostě. Jenomže Relja byl poslán bojovat do první světové války. Ale ne, nezemřel. Našel si jinou ženu a už se k Nadě nikdy nevrátil. Ta zemřela velmi mladá na zlomené srdce. Jejich příběh později ve své básni zachytila Desanka Maksimovic a mladé ženy začaly chodit na most, kde se Nada a Relja viděli naposledy, a zamykat zde svou lásku pomocí zámků. Klíče pak házely do řeky.
Foto: Shutterstock
Zámečky lásky na památky nepatří
Mnoho lidí však stále věří, že je původ zámečků lásky ve staré Číně, nikoliv v Srbsku. Příběh z HuangShanu je navíc o hodně starší. Každopádně ať tak, či ona, zvyk zamykání lásky pomocí zámečků se stal podivným turistickým zvykem po celém světě, který začal po roce 2000 nabírat na obrátkách. Zámky se začaly objevovat na místech a památkách, které ani s jedním z těchto smutných příběhů nijak nesouvisí.
Dnes jsou zámky lásky na moha historických místech spíše na škodu a lidí jimi ničí památky. V Paříži kvůli zámkům museli vyměnit zábradlí na mostě Pont des Arts za skleněné, aby na něj nešlo zámky věšet, protože hrozilo, že se pod váhou všech kovových zámků zábradlí zřítí. Na brooklynském mostě v New Yorku zase začali pokutovat lidi, kteří byli přistiženi při umisťování nových zámků na konstrukci. Zámky z mostu Southgate Footbridge odstranili i v australském Melbourne, jelikož jej zatěžovaly.
V Praze na Karlově mostě by vám Janek Rubeš mohl vyprávět, kolik klíčů vylovil z Vltavy a kolik zámků odštípal ze zábradlí nebo kovové ozdoby mostu, která značí, kde byl Jan Nepomucký svržen do Vltavy.
Zajímavé řešení mají v jihokorejském Soulu
V jihokorejském Soulu přišli už před lety se zajímavým řešením. Pod ikonickým symbolem města N Seoul Tower vznikly kovové konstrukce, které připomínají stromy, které slouží k tomu, aby na ně lidé mohli uzamknout svou lásku pomocí zámečků. Mnoho barevných zámků je také na zábradlí a lucernách. Zde je však místo k věšení zámků přímo určené a nejsou jimi ničeny žádné památky jako třeba v Praze nebo Paříži.
Foto: Shutterstock
Zdroje: Chnina Odyssey Tours, HuffPost, Narratorium
Nový komentář
Komentáře
Je to stejné vandalství jako posprejování zdi, nebo rytí monogramů a jiných obrazců. Pracky urazit. Ačkoli ne, naopak dát do pracek náčiní a dotyčného přistiženého to nechat odstranit, na jeho náklady, v jeho volném čase, pod odborným dozorem, aby to tam neponičil ještě víc, a hlavně všechno, i po ostatních, kteří přistiženi nebyli. Snad by si to potom rozmyslel zopakovat, kdyby byl přinucen si to pěkně odpracovat. A hezky veřejně všem na očích, aby to sloužilo jako odstrašující příklad. Ne že by to pomohlo, vždycky se najde blb, který si myslí, že jeho nechytí. Ale jednak by bylo uklizeno, druhak by se ušetřilo za administrativu ohledně ukládání pokut a podobných věcí, které nic neřeší.