Až si příště budete házet citrónek do oblíbeného horkého nápoje, třeba se vám bude hodit informace o tom, jak vlastně přišel grog ke svému jménu.

 

Představte si, co asi tak dokáže napáchat banda zťatých námořníků na jedné lodi. A to nemluvím jen o několika nebezpečně kluzkých, natrávených večeřích, volně se povalujících po palubě.

 

A od teď jen ředěný!

Bylo nebylo, roku 1740. Admirál Edward Vernon byl muž činu. Velel početnému mužstvu všehoschopných námořníků a jeho speciální image, dlouhý plášť zvaný grogram, mu vysloužil přezdívku Old Grog.

Kdo ví, možná tento svérázný chlapík na palubě po něčem uklouzl, či se mu nechtělo stále doplňovat posádku a nahrazovat nenalezené a nevytažené muže přes palubu, každopádně to jednoho dně rázně „zařízl“ a nařídil oblíbený rum posádce ředit vodou.

„Když to neumějí pít, tak se jim to bude ředit.“ A bylo vymalováno. Od té doby, pod jeho velením, v době plavby nebylo námořníka, který by rozkaz překročil. Nařízení brzy přijali i jiné lodní autority a námořníci sami vynesli zvyk i na souš.

Tak až si zase budete zahřívat útroby horkým rumovým
lektvarem, budete prostě o jednu zajímavost bohatší.

 

 Ovšem i po grogu můžete být náhle zcela grogy.

Reklama