Víte, že se i v 21 století můžete ocitnout při inkvizičním procesu s čarodějnicí, při trestání zlodějů a prostitutek nebo se stát svědkem mučení a upálení astronoma Giordana Bruna?

Tedy aspoň virtuálně při návštěvě unikátního muzea tortury nebo-li mučicích nástrojů v Praze v Colorado Mansfeldovském domě u Karlova mostu.

Firma patří italskému majiteli, který mučicí nástroje posbíral po celé Evropě. Ty vystavené jsou však pouze jejich repliky. „Kdyby byly pravé, lidé by je rozdupali. To by musely být za neprůstřelným sklem,“ je přesvědčen mladík sedící za pokladnou. I kopie však vypadají jako pravé, zpuchřelé dřevo, záseky sekyr v popravčích špalcích a tak dále.

Více než šedesát nástrojů ve třech patrech, pomocí kterých se z odsouzených vynucovalo přiznání, je doplněno výmluvnými popisky, skutečnými případy.

Posaďte se na židli pro čarodějnice

Oblíbená byla hlavně v Rakousku, což bylo vlastně i u nás. Židle mívaly různé tvary i rozměry, společné jim byly jen hřeby a pouta. Některé měly kovová sedadla, která se dala rozžhavit.

i

Záznam procesu:

V roce 1693 probíhal proces s 57letou Marií Wukinetzovou, obviněnou z čarodějnictví. Žena byla posazena na židli na 11 dnů a 11 nocí, zatímco jí rozžhaveným plátem pálili chodidla. Než zemřela, pomátla se bolestí, ale nikdy se nepřiznala.

Kláda

Bývala na všech tržištích středověkých měst a byla nástrojem v Evropě POVINNÝM!

p

Nepatřily ke krutým způsobům trestu, jejich úkolem bylo ochraňovat počestné občany proti výtržnostem a nepořádku. Kláda nebo pranýř byly určeny pro lháře, zloděje, opilce, pro hádavé ženy. Nebylo to však vždy tak úsměvné, jak se na první pohled zdá. Hříšníci byli bolestivě znehybněni, někdy bičováni nebo páleni žhavým železem. Také násilné lechtání na bocích a na tváři se měnilo v mučení. Hranice mezi požadavky na veřejný pořádek a vybíjení sadistických sklonů se zde lehce setřely.

Železná panna

Řadí se k ostřejším nástrojům útrpného práva.

e

Železné panny byly konstruovány ve dvou typech - první typ byl určen k dlouhodobějšímu pobytu vyslýchaného a hroty nebyly v přímém kontaktu s tělem - stresující byl pobyt v uzavřeném prostoru se špatnou výměnou vzduchu a spánková deprivace, kdy usínající nebožák padal na ostré hroty. Druhým typem je těsná konstrukce, kde hroty  uzavřením panny propichovaly tělo člověka.

Španělská bota

Do tohoto střevíčku by vám zafixovali nožku jen jednou. Tento by vám rozdrtil lýtko a achillovu šlachu, jiný se šroubováním zkracoval, tudíž drtil chodidlo podélně.

b

Lůžko

Na téhle posteli by se vám určitě nelíbilo. Ležely byste na zádech břichem na vyvýšeném ostnatém valu. Inkvizitor by do vás pomocí trychtýře napustil několika litry vody a pak vás holí bil přes nafouklé břicho.

d

Pro tento článek jsem pro vás vybrala mučicí nástroje spíše mírné. To, co vás zde však čeká, je ale pořádně silné kafe. Po zhlédnutí všech rekvizit, prohlédnutí dobových rytin a přečtení komentářů nechápu, že ještě nebyla katolická církev postavena mimo zákon. Taková zvěrstva snad nemají na svědomí ani nacisté.

Máte chuť se jít poučit o historii lidstva?

Reklama