hmyz

Článků o tom, že brouci se nemusejí jen chovat, ale dají se i konzumovat, vyšla již celá řádka. Dnes ale přicházíme s tím, jaké broučky můžeme bez obav jíst, kde je můžeme sehnat a také na jaké způsoby je lze připravit. Inspiraci zde mohou hledat slečny, ale i pánové, kteří potřebují na léto shodit nějaké to kilo...

Jakého brouka si dnes připravíme?

Pokud teprve s pojídáním začínáme, navrhovala bych začít nejprve s něčím jednodušším. K tomuhle se nabízejí cvrčci. Jejich příprava je jednoduchá. A chuť? Taková téměř nijaká. Pokud si je připravíme pražené s kořením, budou zkrátka chutnat po něm. Pokud je zalijeme čokoládou, téměř nepoznáme rozdíl od čokolády se cvrčkem či bez něj. Později se můžeme vrhnout na sarančata, moučné červy nebo třeba dešťovky. U nás se nejčastěji pojídají výše zmiňované druhy, ale ve světě mezi speciality patří ploštice, termiti, vosy a celá řádka brouků (chrousti, švábi ...)

V Africe, Asii nebo třeba v Mexiku je tahle potrava opravdu běžná a lidé by si bez hmyzu nedokázali jídelníček představit. Pro většinu těchto lidí je to otázka života a smrti. Bez broučků, motýlů a červíků, kteří jim dodávají potřebné bílkoviny a vitaminy, by jen těžko přežívali. Kdežto pro naše evropské podmínky je to spíše jen o tom zkusit si něco nového.

Jen pro zajímavost: Víte, kolik zdravého v takovém hmyzu najdete? Například cenné bílkoviny, těch je tam opravdu spousta, ale i zdravé tuky, vápník a železo. Navíc jsou také téměř bez kalorií, což je výborné pro redukční diety.

Kde nakupovat?

Určitě nedoporučuji chodit po lesích, polích a sbírat si hmyz k večeři. Ony pesticidy a kdo ví, jaké ještě chemikálie moc dobré pro náš organismus nejsou. Ale po celé republice existuje spousta biofarem a chovatelů tohoto „jedlého hmyzu“, kde si je můžeme koupit. Stačí do vyhledávače zadat „chov krmného hmyzu“ a můžete vybírat. Sama můžu doporučit společnost Acheta farm, která hmyz nejen rozesílá, ale také dělají závozy do různých koutů republiky, kde si svou objednávku můžete sami vyzvednout. Cvrčky je také možné si odchovat doma. Péče o ně není až tak složitá a mimo to budete mít přehled o jejich vývoji.

Jak si pochoutku z hmyzu připravit?

Nejdůležitější je mít hmyz živý - čerstvý, takhle to alespoň tvrdí originální receptury. Ale k tomu, abychom si na pánev nasypali hemžící se cvrčky nebo kobylky, musíme být opravdu otrlí. Řešit se to dá tak, že před přípravou necháme v mrazáku hmyz na chvilku zmrazit, nebo jej na chvíli ohřejeme v mikrovlnce. Na přípravu v mikrovlnce pozor, při delším ohřívání může hmyz prasknout. Pokud ale budete mrazit nebo jinak dusit, připravte se na to, že ztratí kus chuti. A potom už je jen na nás, jak hmyz připravíme.

Redakce ŽENA-IN pojídání brouků již vyzkoušela, podívejte se:

Reklama