salat-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Dokonce ani ve slavné kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové byste recept na bramborový salát podobný tomu dnešnímu nenašli. A ta je přitom považována téměř za encyklopedii všech českých jídel. Pojďme ale ještě dál.
Když se narodil Ježíšek, brambory na území Evropy ještě vůbec nebyly. Přivezl je sem totiž až Kryštof Kolumbus po objevení Ameriky v roce 1492. Obyvatelé Evropy ovšem v té době nejevili žádné velké nadšení, protože brambory považovali za pohanskou a nečistou plodinu.
Do českých zemí se brambory začaly pomalu šířit z Braniborska a první zmínku o bramborovém salátu bychom našli v Knize rozpočtů a kuchařských předpisů Marie Janků Sandterové z roku 1924. Chyběla však kořenová zelenina, místo majonézy tu byla zálivka z octa, oleje, hořčice, soli, pepře, cukru a silného hovězího vývaru. V dnešní podobě se bramborový salát rozšířil a na štědrovečerní stůl dostal až po druhé světové válce, kdy majonéza přestala být jen pochoutkou pro bohaté.

Rusko-francouzský původ
Tahle podoba salátu přitom pochází částečně z Ruska a její prapůvod sahá do Francie. Původním autorem bramborového salátu je totiž zřejmě ruský kuchař belgicko-francouzského původu Lucien Olivier, který v polovině 19. století provozoval luxusní restauraci Hermitage v centru Moskvy. Svým zákazníkům připravoval speciální pokrm z vařených brambor, majonézy, vařených vajec, kyselých okurek a dalších vzácných ingrediencí, jako kaviár či křepelky.
Na začátku 20. století jeho rodina odešla z Ruska a recept na „ruský bramborový salát“ si vzala s sebou. A tak se salát pod názvem „ruský“ dostal do španělské, francouzské, italské, ale i české kuchyně.

Salát v roce 2021
Bramborový salát ovšem ani dnes nemá žádný ustálený recept. Jistě se i ve vašem okolí vedou spory, zda jej dělat s mrkví nebo bez, zda místo majonézy nepřidat zdravější jogurt. Někdo dělá vegetariánskou verzi bez uzeniny, výjimkou není ani veganská bez vajec a s původní octovou zálivkou.
Co kdybyste tedy letos vymysleli svůj vlastní recept, který se pak bude u vás v rodině předávat po generace? Můžete na to jít opravdu originálně a do bramborového salátu přidat například naloženou červenou řepu nebo červenou papriku. Naložená paprika se navíc kupuje již nakrájená, což vám úšetří práci
A pokud sázíte spíše na klasiku a nechce se vám trápit s krájením a dochucováním zeleniny na salát, sáhněte po již hotové zeleninové směsi k přípravě bramborového salátu, díky které bude váš bramborový salát na štědrovečerní tabuli jistě slavit úspěch. 

Zdroj: Tiskové materiály Hamé